• مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
حملات موشکی انتقام جویانه ایران به پایگاه دولت اسلامی (‌ IS )‌ در سوریه [شینیا سوگیزاکی، آساهی شمیبون (ژاپن)، 20 ژوئن 2222017]
یگان زبده سپاه پاسدران انقلاب اسلامی ایران روز هیجدهم ماه جاری اعلام کرد ، به پایگاه سازمان افراطی «‌ دولت اسلامی » (‌IS)‌ در « دیر الزور » واقع در شرق سوریه که در جنگ داخلی بسر می برد ، حملات موشکی کرده است. بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم و دیگر خبرگزاری های ایران ، حملات موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در انتقام از عملیات تروریستی تهران که بر اثر آن هجده تن کشته شدند ، صورت گرفته است.
تحریم های جدید علیه روسیه و ایران در مجلس نمایندگان به مانع بر خورده است [کارون دمیرجیان، واشنگتن پست (امریکا)، 20 ژوئن 2017]
طرح به تصویب رسیده از سوی اعضای هر دو حزب جمهوری خواه و دمکرات در سنای آمریکا برای برقراری تحریم های تازه علیه روسیه و ایران و دشوار ساختن کار برای دونالد ترامپ جهت کاستن از تحریم های ضد روسیه، با مشکل عمده ای در زمینه تشریفات مربوط به قانونگذاری روبرو شده است و این احتمال وجود دارد که تصویب آن به سرعتی که انتظار می رفت، امکان پذیر نباشد. همین مشکل پدید آمده سبب شده است تا دمکرات ها در مجلس نمایندگان، جمهوری خواهان را به تلاش برای جانبداری از ترامپ متهم کنند.
شرکت «انی» قراردادی را برای انجام پژوهش امکان سنجی در ایران امضا کرد [منور خلج، فایننشال تایمز (انگلستان)، 20 ژوئن 2017]
شرکت نفتی«انی» ایتالیا قرارداد موقتی را با ایران برای انجام پژوهش های امکان سنجی در توسعه میادین گازی و نفتی در کشور امضا کرد که مقامات دولتی این اقدام را تازه ترین نشانه از دلسرد نشدن شرکت های بین المللی از سرمایه گذاری در ایران با وجود تنش های موجود میان این کشور و رقیب منطقه ای آن، یعنی عربستان سعودی، دانستند.
تشدید مبارزه ایران و آمریکا در جنگ سوریه [اریکا سولومون، فایننشال تایمز (انگلستان)، 19 ژوئن 2017 ]
یک فروند جنگنده آمریکایی روز یکشنبه یک جنگنده سوری را بر فراز آسمان رقه، استان تحت سلطه داعش، سرنگون کرد و این در حالی است که تنش های روز افزون بین نیروهای رقیب در این کشور می تواند آمریکا را در جنگی با ابعاد وسیع تر درگیر کند.
سوریه: زورآزمایی خطرناک بین آمریکا، روسیه و ایران [کاترین گوست، اکسپرس (فرانسه)، 19 ژوئن 2017 ]
ایران نیز روز یکشنبه با پرتاب موشک های میان برد به «پایگاه های تروریست ها» در منطقه دیرالزور تنش را افزایش داد. آنها در اقدام تلافی جویانه با دو حمله هفتم ژوئن که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت و 17 کشته در تهران به جای گذاشت، «پایگاه های تروریست ها» را به طور رسمی هدف قرار دادند.
آیا استفاده ایران از موشک بالستیک خطای ترامپ است؟ [رضا مرعشی، هافینگتون پست (آمریکا)، 19 ژوئن 2017]
ایران تنها ظرف گذشت شش ماه از ریاست جمهوری ترامپ، از موشک های بالستیک خود در یک عملیات استفاده کرده است. حال باید دید در خلال هشت سال دوره ریاست جمهوری اوباما چند بار؟ هیچ. برخی ایران را به خاطر شلیک این موشک ها مقصرخواهند دانست و خواهند گفت که ایران باید مسئولیت اقدامات خود را متقبل شود که سخنی منصفانه است. ولی بسیاری از همان افراد از پذیرش این نکته امتناع می کنند که روش نادرست ترامپ در خاورمیانه علت اصلی این مسئله بوده است. آن چه که ما اکنون شاهد هستیم واکنش ایران است. روی آوردن به دیپلماسی برای واشنگتن هنوز دیر نشده است – و این تنها راهی است که ثابت کرده است می تواند موشک های تهران را در آشیانه نگاه دارد.
آمریکا و ایران، روسیه را بر سر راه انتخابی دشوار در سوریه قرار می دهند [دمیتری نرسسوف، پراودارو (روسیه)، 19 ژوئن 2017]
این تصور مطرح است که جنگ در سوریه قالب جدیدی به خود می گیرد: آمریکا و ایران این کشور رنج کشیده را به عرصه رویارویی خود تبدیل می کنند.
موشک های بالستیک ایران تغییری راهبردی و حامل پیام هایی برای طرف های متعدد از جمله عربستان است [عبدالباری عطوان، رای (انگلستان)، 19 ژوئن 2017 ]
سرنگون کردن جنگنده سوریه از سوی آمریکا یک اقدام تحریک آمیز عمدی در قبال روسیه و متحدانش بود که به احتمال بدون پاسخ نمی ماند... پیشروی ارتش سوریه به سوی مرز عراق و گشودن آن برای نخستین بار... موشک های بالستیک ایران که هدف هایی را در دیرالزور مورد اصابت قرار داد، تغییری راهبردی و دارای پیام هایی برای طرف های متعدد از جمله عربستان سعودی است.
قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور آتش جدید بر اثر کشته شدن صیاد ایرانی به دست عربستان سعودی [شینیا سوگیزاکی، آساهی شیمبون (ژاپن)، 19 ژوئن 2017]
رسانه های ایران روز هفدهم ماه جاری گزارش دادند،‌ گارد ساحلی عربستان سعودی روز هفدهم ماه جاری صیاد ایرانی را در قایق ماهیگیری در سواحل خلیج فارس به ضرب گلوله کشته است. ایران، کشور مسلمان با مذهب رسمی شیعه، همانند عربستان سعودی، کشوری مسلمان سنی مذهب، کشور بزرگ منطقه به شمار می آید. اختلافات میان عربستان سعودی و ایران پیرامون جنگ داخلی سوریه و یمن جدی و روابط دیپلماتیک میان دو کشور از ماه ژانویه سال گذشته قطع شده است. ایران و عربستان سعودی به تازگی پیرامون قطع روابط دیپلماتیک با قطر و عملیات تروریستی تهران یکدیگر را سخت سرزنش کردند و هم اکنون این نگرانی وجود دارد که با آتش جدید تنش میان دو کشور شعله ور شود.
بحران سازی با قطر، آغازی بر پایان کار شورای همکاری [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 19 ژوئن 2017]
بعد از تصمیم عربستان سعودی به محاصره کردن قطر که یکی از شش کشور عضو شورای همکاری خلیج [فارس] است، این شورا با سرنوشت مبهمی رو به روست. این اقدام عربستان، نوعی جبهه بندی بی‌سابقه ایجاد کرد که شورای همکاری را به دو گروه تقسیم کرد: گروهی با حضور عربستان سعودی و امارات و بحرین، و گروه دیگر با حضور قطر و سلطان نشین عمان و کویت.
پیام های فرامرزی ایران: حلقه محاطره در اطراف جاده دیرالزور تنگ تر می شود [الاخبار (لبنان)، 19 ژوئن 2017]
رهبر معظم آیت الله سید علی خامنه ای روز گذشته دروغ های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران را "تهدیدهای تو خالی" توصیف و تأکید کرد که کشور وی برای این افتراها ارزشی قائل نیست. وی در دیدار با تعدادی از خانواده های شهدای مرزبان توضیح داد: "آمریکایی ها بارها برای تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده اند اما شکست خوردند". وی مسئولان آمریکایی را "مبتدی و بی تجربه توصیف کرد که نمی دانند چه کاری انجام می دهند". در همین راستا، سردار مسعود جزائری، سخنگوی نیروهای مسلح ایران اعلام کرد: "چنانچه آمریکا رویکرد خود را تغییر ندهد، ما این کشور را مجبور به این کار می کنیم".
«وزارت دفاع آمریکا» ساقط کردن هواپیمای سوری را اعلام کرد تدابیر دفاع از خود هواپیماهای آمریکایی در جنگ با دولت اسلامی [هاریوکی آیکاوا، ماینیچی (ژاپن)، 19 ژوئن 2017]
وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، هواپیمای ارتش آمریکا روز هیجدهم ماه جاری در حومه «رقه»‌ واقع در شمال سوریه که در جنگ داخلی به سر می برد، هواپیمای ارتش سوریه را ساقط کرده است. از آنجا که هواپیماهای ارتش سوریه حملات به نیروی زمینی « نیروهای دموکراتیک سوریه»‌ را پیگیری می کنند، ارتش آمریکا تدابیر دفاع از خود را اتخاذ کرده است. گفتنی است، «نیروهای دموکراتیک سوریه»‌ (‌SDF) سازمان شبه نظامی محلی است که تحت حمایت آمریکا قرار دارد و در عملیات پاکسازی سازمان افراطی «‌دولت اسلامی»‌ مشارکت دارد. ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا از ماه سپتامبر سال 2014 میلادی حملات هوایی در سوریه را آغاز کرده است، ولی با این حال برای نخستین بار است که هواپیمای ارتش آمریکا، هواپیمای ارتش سوریه را ساقط کرده است.
آمریکا باید از جنگ با ایران در شرق سوریه اجتناب کند [وستی کافکازا (روسیه)، 18 ژوئن 2017]
در هفته های اخیر، در سوریه، جبهه جدیدی گشایش یافته است. بیابان های شرقی واقع در مرز با عراق و شهر دیرالزور که تحت کنترل داعش (سازمان ممنوع اعلام شده در روسیه) قرار دارد و به خاطر تمرکز طرفین درگیر در مناطق غربی، در درجه دوم اهمیت قرار گرفته اند، اکنون به جبهه راهبردی گسترده ای تبدیل شده است که در آنجا، قوای سوری تحت حمایت ایران با نظامیان آمریکایی درگیر هستند. تاکنون، سه درگیری مستقیم رخ داده است.
حربه های جدید ترور [لورنتزو ویتالی، ایل جورناله (ایتالیا)، 18 ژوئن 2018]
پلیس اروپا در راستای این افزایش تعداد موارد بازداشت که نشان دهندۀ اوج گیری خطر مزبور در سراسر اروپاست، به طور خاص بر افزایش تعداد زنان و افراد زیر سن قانونی تأکید نمود که درگیر تروریسم بین المللی بوده اند. نقش زنان در جهاد به طور اساسی در حال تغییر است
ایران به سوی مواضع دولت اسلامی در سوریه موشک های میان - برد شلیک کرد [نجمه بزرگمهر، فایننشال تایمز (انگلستان)، 19 ژوئن 2017]
اندکی پیش از حملات موشکی سپاه به مواضع دولت اسلامی، آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران و تصمیم گیرنده نهایی، از نقش نظامی که ایران در سوریه و عراق ایفا می کند حمایت کرد. وی گفت اگر ایران در این دو کشور با عناصر شرور دشمن نمی جنگنید، ناگزیر می شدیم تا در شهرهای خودمان با آن ها بجنگیم.
آمریکا در شرق سوریه با خطر جنگ با ایران مواجه است. باید روی مبارزه با «داعش» در نقاط دیگری تمرکز کند [جولین بارنز داسی، میدل ایست آی (انگلستان)، 17 ژوئن 2017]
جنگ با دست نشانده های ایران در شرق سوریه به احتمال زیاد محکوم به شکست است و توجه را از دیگر مناطق مهم کشور منحرف می کند.
یک ابرانسان درجه دو [مارکوس آکرت، نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)، 17 ژوئن 2017]
"صدراعظم اتحاد" هرگز در برلین حکومت نکرد. اما سایه حضور او برای مدت های طولانی بر اینجا گسترده بود – به تازگی نیز از طریق آنگلا مرکل، نزدیک ترین دانش آموز وی. پس از مرگ او، اکنون دیدگاه جدیدی از او ظهور و بروز کرده است.
مسکو تنها شهر در جهان است که توسط کلاهک های هسته ای محافظت می شود [فرانکو یاک، ایل جورناله (ایتالیا)، 17 ژوئن 2017]
آزمایش جدید سامانۀ A-135 ABM. از سال 1994 این سامانه از مسکو و ناحیۀ راهبردی پایتخت روسیه توسط تعداد معینی از کلاهک های هسته ای محافظت می کند
آیا رهبر ارشد دولت اسلامی کشته شده است؟ وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، مظنون ابوبکر بغدادی بر اثر حملات هوایی ماه گذشته در رقه کشته شده است [کویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 17 ژوئن 2017]
بر اساس گزارش خبرگزاری تاس، وزارت دفاع روسیه روز شانزدهم ماه جاری اعلام کرد:‌ «اطلاعاتی در دسترس است که مظنون ابوبکر بغدادی، رهبر سازمان افراطی دولت اسلامی (IS)‌ بر اثر حملات هوایی ارتش روسیه به رقه واقع در شمال سوریه که در روز بیست و هشتم ماه می صورت گرفت، کشته شده است.»
چرا "شرط ها" به "شکایت ها" در بحران قطر تبدیل شد؟ [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 17 ژوئن 2017]
مسئله قطعی این است که قطر بازنده اصلی این بحران خواهد بود زیرا دشمنانش به صورت کلی یا جزئی موفق شدند اتهام تروریسم را به این کشور به چسبانند و از نظر سیاسی و اقتصادی این کشور را محاصره کنند و در موضع دفاع از خود قرار دهند اما طرف مقابل نیز به پیروزی که انتظار داشت دست نیافت یعنی تسلیم شدن کامل [قطر] در برابر خواسته هایش حداقل تا اکنون که این گونه بوده است. در هر صورت بحران ادامه دارد و همچنان دشوار است حکم نهایی قطعی را صادر کرد و احتمال غافلگیری ها وجود دارد.
بحران در خلیج [فارس]: چگونه دوحه محاصره سعودی - امارات را دور می زند [بنیامین بارت، لوموند (فرانسه)، 16 ژوئن 2017 ]
مواد غذایی جایگزین شده است، اما احتمال دارد مصالح ساختمانی که برای جام جهانی 2022 ضروری است، با کمبود رو به رو شود
البغدادی، ضربۀ دوگانۀ راهبردی برای مسکو لیکن پایان جنگ در سوریه نیست [آلبرتو نگری، ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 16 ژوئن 2017 ]
آمریکا با حمایت انگلیسی ها و اردن به نیروهای اسد حمله می کنند تا راهروی حیاتی برای تدارکات نظامی که ایران، عراق، سوریه و حزب الله را به هم مرتبط می سازد، قطع سازد. داعش شاید دیگر آنقدرها هم مهم نباشد زیرا نفوذ ایران وجه المصالحۀ واقعی راهبردی میان منطقۀ بین النهرین و مدیترانه به شمار می آید.
قطع روابط دیپلماتیک با قطر و شکاف در میان کشورهای بزرگ منطقه ترکیه هم به دنبال ایران از قطر ابراز حمایت کرده است [ساتو تاکائو، سانکی شیمبون (ژاپن)، 16 ژوئن 2017]
ایران و ترکیه به دنبال قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی، مصر و دیگر کشورهای منطقه با قطر، رویکردی دایر بر حمایت از کشور قطر نشان دادند. بدین ترتیب، می توانیم بگوییم که مسائلی پیرامون کشور کوچک واقع منطقه خاورمیانه در حوزه خلیج [فارس]‌ اختلافات میان کشورهای بزرگ منطقه خاورمیانه را شدت بخشیده است.
اختلاف نظر روسیه و آمریکا در رابطه با ایران [آندری اونتیکوف، ایزوستیا (روسیه)، 16 ژوئن 2017]
روسیه و آمریکا در رویکردهای خود پیرامون این که ایران باید در حل و فصل مسئله سوریه چه نقشی را ایفا کند، با اختلاف نظراتی مواجه شده اند. از جمله، در رابطه با شعاع های عاری از تشنجات که به پیشنهاد مسکو، تهران و آنکارا تشکیل می یابند. منابعی در وزارت امور خارجه روسیه در این خصوص برای نشریه «ایزوستیا» سخن گفته اند. به گفته آنان، عدم تمایل واشنگتن نه فقط برای همکاری، بلکه برای برقراری ارتباط با جمهوری اسلامی ایران، به طور جدی، باعث توقف روند صلح در سوریه می شود. کارشناسان معتقدند که آمریکا در دوران دولت کنونی، موضع ضد ایرانی را در پیش خواهد گرفت و از این رو، مشکل می توان روی حل و فصل مسئله جنگ سوریه حساب کرد.
حمله سعودی به قطر و تهدید ایران از سوی آمریکا [سارا فلاندرز، گلوبال ریسرچ (کانادا)، 16 ژوئن 2017]
باید توجه داشت که جنگ های امپریالیستی آمریکا در منطقه خاورمیانه، بزرگ ترین منبع و منشاء ترور در این نقطه از جهان محسوب می شود. میلیون ها نفر از مردم این منطقه بی خانمان و آواره شده اند. بر اثر بمباران هایی که آمریکا در این منطقه به راه انداخته، برخی از کشورها به تلی از ویرانه تبدیل شده اند. شبه نظامیان فرقه گرا و ارتش های مزدور به همراه ده ها هزار نیروی آمریکا این منطقه را به آشوب کشیده اند
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴