• مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
حملات بارسلون: «هدف کشتن هرچه بیشتر مردم و افراطی کردن افکار عمومی است» [امیل بوتلیه، نوول آبزرواتور (فرانسه)، 19 اوت 2017]
خشونت سیاسی از برخورد بین ایدئولوژی بالقوه خشونت آمیز و شرایط اجتماعی و اقتصادی ناشی شده است. در این جا ایدئولوژی جهادی فراملی ابداع شده توسط القاعده از سوی داعش بازتعریف شده است و تنها ایدئولوژی انقلانی کنونی از مجموع ایدئولوژی ها است (در مفهوم دقیق آن مانند نازیسم که توانست انقلابی باشد). در باره قدرت این ایدئولوژی اساساً اختلاف نظر وجود داد و نیز انعطاف پذیر با انواع سازمان های اجتماعی است (برای مثال برخلاف برتری طلبی نژادی که با تعریف مخاطبان بالقوه خود محدود می شود). شرایط اجتماعی اقتصادی آن فقر، طرد، تمرکز شهری، حضور مهاجران، قربانیان همه این بلا یا شیطان صفتان است.
مساجد سلفی، مناطق خودمختار و جذب کنندگان: بارسلون این گونه به مهد جهادگرایی تبدیل شده است [مارتا سرافینی، کوریره دلاسرا (ایتالیا)، 18 اوت 2017]
کارولا گارسیا کالوو، پژوهشگر اسپانیایی به توضیح علت این موضوع می پردازد که چرا در سال های اخیر منطقۀ کاتالونیا شاهد افزایش شمار افرادی گردیده که به افراط گرایی رو آورده اند و نیز اینکه چرا نمی توان از کار پیشگیری به ویژه در زندان چشم پوشی کرد
حتی با پذیرش زائران قطر از سوی عربستان سعودی ، چشم اندازی برای حل اختلافات قابل پیش بینی نیست [میتسو کیبه هیده، نیکی (ژاپن)، 18 اوت 2017]
عربستان سعودی روز هفدهم ماه جاری پیرامون مراسم « ‌حج » رویداد مذهبی مسلمانان که از اواخر ماه جاری شروع می شود ، اعلام کرد:« از قطر (‌ که روابط دیپلماتیک میان دو کشور قطع است ) هم بدون هیچ پیش شرطی زائر خواهیم پذیرفت. » اما با این حال ، گذشته از مراسم حج ، محاصره اقتصادی عربستان سعودی علیه قطر همچنان ادامه دارد. هم اکنون بی اعتمادی عمیق میان دو کشور حاکم است و به همین جهت ،قابل پیش بینی نیست پذیرش زائران منجر به حل و فصل اختلافات میان دو کشور خواهد شد یا خیر.
آشتی آینده بین عرب‌ها و ایران... تلاش جدی برای نجات همه مسلمانان [طلال سلمان، الشروق (مصر)، 15 اوت 2017]
آشتی بین عربستان و ایران اگر بر مبنای درستی تحقق پیدا کند که در آن منافع هر دو طرف عربی و ایرانی در نظر گرفته شود، رویدادی تاریخی خواهد بود که در سطح منطقه و بر همه کشورهای منطقه تأثیر خواهد گذاشت و حتی تأثیر آن به سطح بین المللی در شرق و غرب گسترش خواهد یافت. این آشتی می تواند به فتنه مذهبی بین مسلمانان سنی و شیعه و به جنگ در یمن و سوریه پایان دهد و آرامش را به لبنان بازگرداند و به مبارزه ملت فلسطین با اسرائیلی‌ها کمک کند.
با شارلوتزویل، دونالد ترامپ بار دیگر قوانین سیاست را به چالش می کشد [ژیل پاریس، لوموند (فرانسه)، 16 اوت 2017]
در کمتر از 48 ساعت رئیس جمهور امریکا سخنان خود را درباره فاجعه ای که به قیمت جان یک تظاهرکننده زن ضدنژادپرستی در این شهر از ایالت ویرجینیا تمام شد، تغییر داد.دونالد ترامپ روز سه شنبه پانزدهم اوت برای دومین بار با تغییر سخنان خود در کمتر از چهل و هشت ساعت درباره فاجعه شارتزویل، بار دیگر قوانین سیاست را به چالش کشید.
موضوع بسیار مهمی در خطر قرار گرفته است [الیور ترنرت، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 15 اوت 2017]
کره شمالی تنها نقطه بحرانی نیست که باید با نگرانی و دلهره سیاست خارجی جدید آمریکا در قبال آن را رصد کرد. توافق ژوئیه سال 2015 بر سر برنامه هسته ای ایران نیز در معرض خطر قرار دارد: رئیس جمهور دونالد ترامپ می خواهد به احتمال زیاد تا پایان ماه سپتامبر از این توافق خارج شود. این اقدام پی آمدهای قابل توجهی خواهد داشت: نه فقط بر روابط ترانس پاسیفیک، بلکه به ویژه بر تلاش های بین المللی به منظور محدود کردن هر چه بیشتر تعداد قدرت هایی که دارای تسلیحات هسته ای هستند.
سناتور دایان فینشتین: توافق هسته ای با ایران را حفظ کنید و از درس های آن برای کره شمالی استفاده کنید [دایان فنشتاین، یو اس ای تودی (امریکا)، 15 اوت 2017]
اگر ترامپ توافق هسته ای ایران را پاره کند، امنیت ما بیشتر نمی شود و اعتبارش را در زمانی که دولت او برای رفع تهدید کره شمالی تلاش می کند، از دست خواهد داد .
هشدار رییس جمهور ایران به آمریکا:« خروج از توافق هسته ای در صورت ادامه روند تحریم ها » [میتسو کیبه هیده، نیکی (ژاپن)، 16 اوت 2017]
آمریکا از یک سو به دنبال توافق هسته ای ، تحریم های مرتبط با هسته ای علیه ایران را لغو کرده است و از سوی دیگر ، به جهت توسعه برنامه های موشکی این کشور تحریم های جدیدی را یکی پس از دیگری علیه ایران اعمال کرده است. اکثر شرکت های خارجی با توافق هسته ای ، سرمایه گذاری در ایران را بررسی کردند ، ولی از آنجا که روند تحریم های آمریکا علیه ایران در پرده ای از ابهام قرار گرفت ، رویکرد محتاطانه در اجرای سرمایه گذاری اتخاذ کردند.
اژدر کورتوف: گره ایران: آیا روسیه برای مداخله وسیع تر آمادگی دارد؟ [لادا کوروتون، پراودارو (روسیه)، 15 اوت 2017]
ایگور موروزوف، عضو کمیته شورای فدراسیون روسیه در امور بین الملل، اعلام کرده که روسیه این حق را دارد که از گروه 1+5 ناظران بین المللی، برگزاری نشستی در رابطه با حل و فصل مساله ایران را خواستار شود. پیشتر، [آقای] حسن روحانی گفته بود که اگر امریکا پیش از این، تحریم ها را افزایش دهد، در آنصورت ایران از توافق پیرامون برنامه هسته ای خارج خواهد شد. به گفته موروزوف، در این نشست، می بایست نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز حضور یابند.
کره موجبات نگرانی ما را فراهم می آورد [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 15 اوت 2017]
مخاصمه میان هند و چین اکنون دیگر بیش از پیش در جغرافیای سیاسی آسیا چشمگیر است و نبرد میان دهلی نو و اسلام آباد ممکن است تنها پیش درآمد جنگی با شعاع گسترده تر باشد که در آن تسلیحات هسته ای ممکن است عملاً مورد استفاده قرار گیرد. خطری که تهدیدات کیم یونگ اون را به مسأله ای به طور قطع کمتر نگران کننده تبدیل می سازد لیکن پرده از روی تمامی دورویی های مربوط به درک مسألۀ تسلیحات هسته ای در جهان بر می دارد.
[آیت الله] خامنه‌ای، هاشمی شاهرودی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزید [عادل السالمی، الشرق الاوسط (انگلستان)، 15 اوت 2017]
در حالی که محافل ایرانی کمرنگ شدن نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام را بعد از درگذشت هاشمی رفسنجانی پیش بینی می کنند، پایگاه اینترنتی «گفتمان» به نقل از منابع آگاه بر پافشاری رهبر ایران بر «حفظ نقش محوری این مجمع در نظام سیاسی ایران از طریق تعیین شخصیتی که اهمیت او کمتر از هاشمی رفسنجانی نیست و مورد قبول طرف های سیاسی و نهادهای حاکمیت است» تاکید کرد. با این حال، هاشمی شاهرودی که در محافل محافظه کار شخصیت بانفوذی است مورد قبول جریان اصلاح طلب با رویکرد ملی گرایانه نیست.
قدرت جدید پادشاه نفت [اشتفان بویتلز بافر، دی ولت (آلمان)، 14 اوت 2017]
پس از مدت ها، به نظر می رسد که کارتل نفتی کاهش تولید نفت را پذیرفته است. اگر این امر به واقع انجام شود، قیمت این کالا به احتمال افزایش خواهد یافت. اولین نشانه های دال بر این امر در حال حاضر قابل مشاهده هستند.
در شرق لبنان، روستاهای مرزی سوریه خود را برای حمله ای به داعش آماده می کنند [لور استفان، لوموند (فرانسه)، 15 اوت 2017]
ارتش لبنان برای تعقیب جنگجویان وابسته به داعش در منطقه کوهستانی در مرز سوریه به زودی حمله خواهد کرد. در این منطقه کوهستانی، ارتش حملاتش به نیروهای جهادی داعش را افزایش داده است، و به زودی حمله گسترده ای را در حومه القاع و راس بعلبک برای بیرون راندن آنها آغاز خواهد شد.
لیبی، آیا اسرائیل در حال مسلح ساختن ژنرال حفتر است؟ [جامپائولو روسی، ایل جورناله (ایتالیا)، 14 اوت 2017]
به لحاظ معادلات بین المللی حمایت مستقیم اسرائیل از ژنرال حفتر از تقویت محوری میان اسرائیل و کشورهای عرب سنی حکایت دارد: به ویژه مصر، عربستان سعودی، اردن و امارات عربی. اتحادی که علناً برای مقابله با ایران ایجاد شده و نقش پنهانی را که اسرائیل در سوریه داشته را نیز توجیه می کند. این کشور اغلب از نیروهای شورشی النصره حمایت کرده و ایفای نقش ضامن حضور ایران در جنگ و کنترل کنندگان حزب الله را برای پوتین و روسیه الزامی نمود.
عربستان سعودی و ایران: آیا زمان "کاهش تنش" رسیده است؟ [الرنتاوی عریب، الدستور (اردن)، 15 اوت 2017]
چه مسئولان عربستان از مهمان عراقی خود ( دکتر حیدر العبادی نخست وزیر این کشور) درخواست کرده باشند که مساعی جمیله خود را درباره ریاض- تهران به کار گیرد یا تنها به ابراز نیت و آمادگی های دوستانه خود به طور تلویحی یا آشکارا در قبال این نوع ابتکار عمل اکتفا کرده باشند؛ مسئله ای که تقریبا قطعی شده این است که عربستان در صدد ایجاد تغییر در رویکرد خود در قبال ایران است و نشانه های این تغییر را در عرصه ها و مناسبت های مختلف مشاهده کرده ایم.
نوسان در سیاست های منطقه‌ای عربستان سعودی [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 14 اوت 2017]
ناگهان ریاض از همگرایی قطر با ایران و ائتلاف آن با ترکیه احساس نگرانی کرد و تلاش کرد با حرکت به سمت عراق و ایران، این همگرایی را دور بزند. فرا رسیدن موسم حج، فرصتی برای نشان دادن «حسن نیت» فراهم کرد به طوری که مسئولان حج عربستان سعودی از حجاج این دو کشور در فرودگاه جده با دسته گل استقبال می‌کنند که تاکنون سابقه نداشته است. فاصله زمانی بین فتوای علمای سعودی که ایرانی ها و عراقی ها را تکفیر کردند، و استقبال از آنها در فرودگاه جده بیش از چند ماه نیست.
پاسخ پارلمان ایران به تحریم های آمریکا با افزایش بودجه «نیروی قدس» [عادل السالمی، الشرق الاوسط (انگلستان)، 14 اوت 2017]
واشنگتن اواخر ماه گذشته گامی برای مقابله با «ماجراجویی سپاه پاسداران انقلاب» برداشت و تهران نیز با اقدامی دیگر به آن پاسخ داد. روز یکشنبه پارلمان ایران قانونی را تصویب کرد که دولت را ملزم می‌کند 700 میلیون دلار از بودجه عمومی را به تقویت توسعه برنامه موشک های بالستیک و «نیروی قدس» بازوی عملیات خارجی سپاه پاسداران انقلاب اختصاص دهد.
اگر آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج شود، دیگر هیچ کشوری به دیپلماسی آمریکا اعتماد نخواهد کرد. [رائول مانچاندا، یورو آسیا ریویو (آمریکا)، 13 اوت 2017]
برجام که به وسیله کشورهای گروه پنج + یک منعقد شد و وزیر خارجه جان کری نماینده آمریکا تحت دولت رئیس جمهور باراک اوباما در این مذاکرات بود بیانگر یکی از بزرگ ترین دستاوردهای دیپلماتیک در تاریخ بشر برای جلوگیری از وقوع جنگ جهانی سوم و حفظ توازن و صلح در برابر اعمال زور است.
ترامپ چگونه می تواند روابط آمریکا - روسیه را بهبود ببخشد - و از مسابقه تسلیحاتی پیشگیری کند [جاش روگین، واشنگتن پست (آمریکا)، 13 اوت 2017]
ساختار معاهدات تسلیحاتی و عدم تکثیر هسته ای بین آمریکا و روسیه از قرار در حال فروپاشی است و ترامپ اکثر این معاهدات را قراردادهای بد می داند. عده ای از جمهوری خواهان خواستار خروج آمریکا از این معاهدات و حتی خواستار مقابله با روسیه در این عرصه هستند. اما ترامپ پیش از آن که در این زمینه کاری انجام دهد باید منافع این معاهدات را مورد بررسی قرار دهد. برای مثال، آمریکایی ها روسیه را ناقض معاهده آسمان های باز و معاهده نیروهای هسته ای میان برد می دانند و تحلیل گران معاهده استارت جدید را هم در معرض خطر می پندارند.
فعال شدن همکاری های ایران و آذربایجان در دریای خزر [وستی کافکازا (روسیه)، 13 اوت 2017]
ایران امیدوار است که روابط اقتصادی اش با سرمایه گذاران خارجی، امکان استفاده از ذخایر هنگفت نفت و گاز در دریای خزر را برایش فراهم سازد که این کشور طی چهل سال اخیر، به طور چشمگیری از دیگر کشورها عقب مانده است.
گسترش اعتراضات علیه نژاد پرستان در « ‌آمریکا » [ماتسو ساتوشی، ماینیچی (ژاپن)، 14 اوت 2017]
با توجه به درگیری میان جناح مخالف نژاد پرستی و نیروهای راست افراطی ( از جمله سفید پوستان نژاد پرست افراطی ) در شهر شارلوتزویل استان ویرجینیا آمریکا ، که منجر به کشته و زخمی شدن افرادی ازدو طرف شده است ، روز سیزدهم ماه جاری تظاهرات اعتراض آمیز و تجمع یادبود قربانیان در نقاط مختلف آمریکا گسترش یافته است.
کره، توصیه های کیسینجر به منظور اجتناب از وقوع جنگ هسته ای [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 13 اوت 2017]
بحران میان آمریکا و کرۀ شمالی می رود که نه تنها ثبات منطقۀ خاور دور بلکه حتی روابط دوجانبه میان واشنگتن و پکن و به طورکلی برداشتی را که جهان از آمریکا و دونالد ترامپ دارد، به مخاطره بیاندازد. همسویی مخاطرات میان چین و آمریکا است که به عقیدۀ کیسینجر تنها منطق واقعی خواهد بود که مانع از وقوع درگیری خواهد شد: در صورت بروز جنگ همه، چیزی را از دست خواهند داد.
آنچه جریان المستقبل درباره تصمیم بین‌المللی برای تحویل دادن لبنان به حزب الله می‌گوید درست نیست [حازم الامین، الحیات (انگلستان)، 13 اوت 2017]
هیچ تصمیمی بین المللی و منطقه ای برای تحویل دادن لبنان به حزب الله در کار نیست بلکه رقبای ادعایی حزب الله در داخل لبنان تصمیم گرفته اند چنین موضوعی را ترویج دهند تا مجبور نباشند به شکست خود و به فساد خود و غنائمی که به چنگ آورده اند اعتراف کنند. آنها با این کار پیشدستی می‌کنند زیرا به زودی شکستشان برای کسانی که به آنها رأی دادند آشکار خواهد شد.
چین خواستار جنگ بین کره شمالی و آمریکا نیست [دانیل ورنه، اسلیت (فرانسه)، 12 اوت 2017]
سوزان رایس، مشاور سابق امنیت ملی باراک اوباما، در مقاله ای که در نیویورک نایمز منتشر شد، اذعان کرد احتمالاً آمریکا باید با کره شمالی دارای جنگ افزار هسته ای، مذاکره کند: «تاریخ نشان می دهد اگر لازم باشد ما می توانیم سلاح های هسته ای کره شمالی را تحمل کنیم» همان گونه که ما به وجود زرادخانه هسته ای عظیم اتحاد جماهیر شوروی تن در دادیم.
پایگاه های نظامی آمریکا علیه کرۀ شمالی [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 12 اوت 2017 ]
به نظر نمی رسد بادهای جنگی میان آمریکا و کرۀ شمالی قرار باشد در مدت زمان کوتاهی آرام بگیرند. در حال حاضر همه چیز ذهن را به سوی جنگی سوق می دهد که امید است، در عرصۀ دیپلماسی محدود بماند. با وجود این تنش های فزاینده میان این دو کشور و سخنان شدید اللحن ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه تهدیدات کرۀ شمالی ذهن را به این اندیشه سوق می دهند که برای اولین بار پس از سال ها، راه حل نظامی به نظر نمی رسد دیگر یک احتمال بعید باشد.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴