• مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
بولتن روزانه رسانه های معاند فارسی زبان خارج از کشور (1395/12/4، بولتن 1673)
شعار «مرگ بر اسرائیل» روی موشک‌های ایران یکی از علل صف بندی در برابر آن است [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 21 فوریه 2017]
عرب ها و اسرائیلی ها و آمریکایی هایی که علیه ایران توطئه می کنند در واقع خدمتی به این کشور می کنند که در رؤیاهای ایران هم نمی گنجد، به این صورت که حمایت درصد بالایی از عرب ها و مسلمانان را از این کشور و برضد رژیم هایی که با این کشور دشمنی می ورزند و علیه آن توطئه می کنند، جلب می کنند. فلسطین به رغم بی‌اعتنایی برخی کشورهای عربی که آلت دست آمریکا در منطقه شده اند، عامل وحدت بخش عربها و مسلمانان یا اکثریت عظیمی از آنان باقی خواهد ماند.
رهبران لبنان در برابر مارین لوپن حداقل تشریفات را فراهم کردند [اولیویه فایه، لوموند (فرانسه)، 21 فوریه 2017]
عراق: گروه های سنی که جایگزین داعش خواهند شد [لوچانو تیرینانتزی، پانوراما (ایتالیا)، 21 فوریه 2017]
در حالی که خلافت دچار مشکل شده است، طرفداران القاعده سعی می کنند شورشیان را متحد سازند. هدف: پر کردن خلایی که توسط دولت اسلامی بر جای مانده است
نزدیک شدن ایران و کره شمالی، تأکید بر همبستگی ضد دولت دونالد ترامپ [ریوجی تاناکا، ماینیچی (ژاپن)، 21 فوریه 2017]
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، روز نوزدهم ماه جاری در تهران، با چائو تائی بوک، رئیس مجمع عالی خلق یا به عبارتی رئیس مجلس شورای ملی کره شمالی، دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی در گسترش روابط میان دو کشور از طریق مجالس دو کشور اتفاق نظر داشتند. ایران و کره شمالی، پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که فشار بر هر دو کشور را تشدید کرده است، تأکید بر رویکرد همبستگی را بار دیگر برجسته کردند. دولت دونالد ترامپ از پرتاب موشک های پی در پی ایران و کره شمالی به شدت ابراز نگرانی کرده است و به همین جهت به نظر می رسد نزدیک شدن دو کشور موجب واکنش شدیدتر آمریکا علیه ایران و کره شمالی شود.
ایران معامله پایاپای را از یاد نبرده است [الگا موردیوشنکو، کامرسانت (روسیه)، 21 فوریه 2017]
ایران به رغم لغو تحریم های اعمالی علیه این کشور، بررسی طرح معامله پایاپای «نفت در ازای کالا» با روسیه را ادامه می دهد که چند سال پیش، طرفین تلاش کردند، در خصوص آن به توافق برسند که نتیجه ای در بر نداشته است. مسکو بارها، در خصوص ضرورت اجرای این برنامه در موقعیت کنونی ابراز تردید کرده است، اما مقامات ایرانی همواره باور دارند که قرارداد مربوطه به زودی امضا خواهد شد. اجرایی شدن مباحثات در تهران پیرامون معامله پایاپای نفت با شرکت های نفتی روسیه و مذاکرات پیرامون مشارکت این شرکت ها در پروژه های استخراجی ایران، بیشتر به واقعیت نزدیک است.
نگرانی آیت الله خامنه ای از به حاشیه رانده شدن آرمان فلسطین به علت بحران های منطقه [سعد الیاس، القدس العربی (انگلستان)، 22 فوریه2017]
به اعتقاد نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان لبنان "هدف از برگزاری این کنفرانس اعلام حمایت از قیام فلسطین به منظور رویارویی با جنگ دوم پاکسازی نژادی اسرائیل علیه ملت فلسطین و تبدیل آن به سرزمینی بدون ملت برای شهرک نشینانی بدون سرزمین است". وی اشاره کرد: "ضعف و از هم گسیختگی کنونی، کشورهای ما را به «در آمدن از چاله و افتادن در چاه» تهدید می کند." یعنی [درآمدن از چاه] وقایعی که از طریق توافقنامه سایس پیکو و بیانیه بالفور به عنوان نتیجه جنگ اول جهانی ترسیم شد و [افتادن به] چاهی خطرناک تر از طریق نقشه ای که بر ملت های ما با نام خاورمیانه بزرگ یا جدید، فشار وارد می کند و راهبرد این نقشه در جهت [ایجاد] هرج و مرج سازنده است.
حمایت رهبر معظم ایران از انتفاضه مقدس تا نابودی سرطان اسرائیل [رافائ آهرن، تایمز آو اسرائیل (اسرائیل)، 21 فوریه 2017]
آیت الله خامنه ای در کنفرانس حمایت از قیامی خشونت بار گفت، در طول تاریخ هیچ ملتی به اندازه مردم فلسطین رنج نکشیده است. رهیر معظم ایران در سخنرانی خود در روز سه شنبه، اسرائیل را غده سرطانی نامید و از انتفاضه مقدس تا ریشه کن کردن دولت یهود حمایت و استدلال کرد که جامعه بین الملل به سوی رویارویی با این رژیم صهیونیستی پیش می رود.
آیا فردایی خواهد بود؟ [فدرو لوکیانف، راسیسکایا گازتا (روسیه)، 21 فوریه 2017]
نتیجه کنفرانس امنیتی مونیخ که در روز یکشنبه به پایان رسید، وحشتناک بود. در اصل، موضوع خاور نزدیک بحث و بررسی شد. موضوع سوریه به نسبت آرام بررسی شد و اکثریت شرکت کنندگان در این کنفرانس و از دمیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و چاووش اوغلو، وزیر ترکیه، گرفته تا یکی از رهبران مخالفان سوریه در خصوص برگشت ناپذیری آتش بس و روند مذاکرات سیاسی سخنان امیدوار کننده ای ایراد کردند.
آیت الله خامنه ای خطاب به فلسطینی ها: طرح های سازش توهمی بیش نیست [الاخبار (لبنان)، 22 فوریه 2017]
آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران روز گذشته فلسطینی ها را به ادامه انتفاضه علیه دشمن اسرائیلی دعوت و اشاره کرد این رژیم غده سرطانی است که طی روند مرحله ای رشد کرده است به همین علت باید درمان آن نیز تا آزادی کامل فلسطین مرحله ای باشد.
آیت الله خامنه ای، رهبر معظم، از مردم فلسطین خواست که در برابر اسرائیل«سرطانی» بایستند [میدل ایست آی (انگلستان)، 21 فوریه 2017]
آیت الله خامنه ای، در بحبوحه تنش فزاینده بین ایران و اسرائیل، گفت انتفاضه تا آزادی کامل سرزمین فلسطین ادامه دارد. رهبر معظم روز سه شنبه از فلسطینیان خواست در برابر اسرائیل بایستند و با این «غده سرطانی» یعنی دولت اسرائیل تا آزادی کامل سرزمین خود مبارزه کنند.
رمضان عبدالله شلح خواستار وحدت جبهه فلسطین و حزب الله برای مقابله با هرگونه جنگ در آینده با اسرائیل شد [عمر حواش، رای الیوم (انگلستان)، 21 فوریه 2017]
دکتر رمضان عبدالله شلح، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی روز سه شنبه خواستار وحدت جبهه ها در صورت هرگونه هجوم دشمن صهیونیستی و بروز جنگ در دو جبهه جنوبی و شمالی فلسطین در واکنش به سایه تهدید [اسرائیل به] جنگ جدید در غزه و لبنان شد.
گفتگوی سران کویت و عمان درباره ایران و حل و فصل مناقشه یمن [میرزا الخویلدی، الشرق الاوسط (انگلستان)، 21 فوریه 2017]
مذاکرات بین سلطان قابوس و شیخ صباح الاحمد به احتمال زیاد شامل بررسی تلاش های دو کشور برای از بین بردن فضای متشنج در منطقه خلیج فارس، به ویژه در خصوص روابط نابسامان با ایران می شود که امید زیادی به تلاش های این دو کشور برای حل و فصل مناقشه خود با سایر کشورهای عضو شورای همکاری بسته است. در همین حال دو کشور برای تقویت تلاش ها با هدف پایان دادن به بحران یمن بر اساس قطعنامه های سازمان ملل و ابتکار کشورهای خلیج فارس تلاش می کنند.
طرح «صلح عظیم» فاجعه (نکبه) دوم برای عرب‌هاست [فهمی هویدی، الشرق (قطر)، 21 فوریه 2017]
صلح عظیم یا زیبا که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از آن سخن گفت و نتانیاهو آن را فرصتی تاریخی نامید، هیچ یک از مولفه های آرمان فلسطین و گزینه‌هایی را که طی دهه های گذشته مطرح شده است، باقی نمی گذارد. این طرح نه تنها راه حل دو کشور را از بین می‌برد بلکه در آن از مرزهای سال 1967 یا توافقنامه اسلو یا قطعنامه های بین المللی مربوط به شهرک سازی یا قطعنامه هایی که در آنها از حقوق ملت فلسطین سخن به میان آمده است، صحبتی در میان نیست به طوری که تشکیلات خودگردان در رام الله و حماس در غزه تنها نقش شهرداری را بازی می کنند که خدمات اساسی در اختیار مردم قرار می دهد.
تهران در جستجوی پناهی در اتحاد با مسکو [ایگور سوبوتین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 21 فوریه 2017]
طرف روسی آمادگی دارد تا در صورت درخواست ایران، به این کشور تسلیحات تدافعی ارسال کند. سرگئی چمزوف، مدیر عامل شرکت روس تخ، در نمایشگاه تدافعی IDEX-2017 در دبی، چنین سخنانی را ایراد کرد. سخنان وی در زمینه ای از بیانات علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، ایراد شد که در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «المیادین»، به نفع اتحاد راهبردی و تنگاتنگ میان روسیه و ایران سخن گفت.
ترامپ قصد دارد محور تهران – پکن را برهم بزند [نادانا فریدریخسون، وزگلیاد (روسیه)، 20 فوریه 2017]
در دیدار باکو، میان مقامات بلند پایه روسیه در رابطه با این که کدام کشورها از آمریکا حمایت می کنند و آینده و پیامدهای این حمایت چگونه خواهد بود و این که روسیه در صورت مقابله، متحمل چه زیان هایی خواهد شد، اختلاف نظرهایی بروز کرد.
سفر امیر کویت به مسقط پیامی به محور عربستان است [رای الیوم (انگلستان)، 20 فوریه 2017]
سفر امیر کویت به مسقط پیام سیاسی قدرتمندی برای محور عربستان سعودی دارد و اردوگاه بی طرفی در قبال اختلاف با ایران و دو جنگ یمن و سوریه را تقویت می کند. این سفر سرآغاز حرکت جدید و متفاوتی در قبال ایران، و مناقشه ها و جنگ ها در منطقه است که نشانه های آن در روزها و هفته های آینده آشکار خواهد شد.
ایران یکسان سازی ارز رسمی و ارز آزاد را به تعلیق در آورد [دومینیک دادلی، فوربس (آمریکا)، 21 فوریه 2017]
به نقل از شرکت کارگزاری محلی فیروزه آسیا، نرخ رسمی دلار آمریکا هم اکنون 32 هزار و 390 ریال و نرخ دلار در بازار آزاد 38 هزار و 108 ریال است. بانک مرکزی ایران پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد تا پایان سال جاری ایرانی منتهی به روز 20 ماه مارس، نرخ ارز را یکسان کند
کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین: شرایط کنونی همانند شرایط زمان برگزاری کنفرانس صلح مادرید است [بیروت حمود، الاخبار (لبنان)، 21 فوریه 2017]
شعار کنفرانس تهران، «حمایت از انتفاضه فلسطین» است که دشمن اسرائیلی و حامیان آن و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را به چالش می کشد که شروع به آشکار کردن روابط خود با اشغالگران کرده اند. برگزاری این کنفرانس پیامی برای جوانان انتفاضه در کرانه باختری می‌فرستد با این مضمون که آنان فراموش نشده اند و تنها نیستند. ایران و جنبش های مقاومت در کنار آن‌ها می ایستند و از آنان حمایت می کنند.
ضرورت احیای منطقه گرایی در سیاست خارجی ایران [حسن احمدیان، یورو آسیا ریویو (آمریکا)، 21 فوریه 2017]
بهترین مدل سیاست خارجی برای ایران در این دوران جدید الگویی است که شامل چند جانبه گرایی با حق تقدم به روابط منطقه ای باشد. به عبارت دیگر، سیاست خارجی چند جانبه گرایانه ایران تا کنون بیشتر به سمت بین المللی گرایی تمایل نشان داده است، اما اینک لازم است که به سوی منطقه گرایی حرکت کند. کاربست این چنین الگویی، تأثرات منفی رویارویی ها و تنش های منطقه ای بر تعاملات ایران با جامعه بین المللی را کاهش خواهد داد. بدین شیوه، سیاست های ایران هراسی بر پیامدهای مثبت برجام، به ویژه در رابطه با مسایل اقتصادی، تأثیر نخواهد گذاشت و ایران می تواند امیدوار شود که می تواند با هزینه کمتر و منافع بیشتر در منطقه امن تر زندگی کند
روابط سازمان سیا و ایران، سفری طولانی با ابعادی حماسی [شازار شفقت، آسیا تایمز (هنگ کنگ)، 19 فوریه 2017]
آمریکا همواره نگران دست یابی ایران به جنگ افزار هسته ای بوده است. این مسئله فقط به توافق برنامه جامع اقدام مشترک مربوط نمی شود. سازمان سیا در یک سند محرمانه مربوط به سال 1984 بیان کرده است که این سازمان معتقد است "ایران در مراحل نهایی ساخت بمب هسته ای قرار دارد." اگر ایران به بمب هسته ای دست می یافت، به یک بازیگر فعال تر منطقه ای تبدیل می شد. نگرانی هسته ای از نظر تاریخی باعث شده بود آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا به طور خاص همه تحرکات ایران را رصد کند.
ائتلاف انگلیسی - آمریکایی برای در هم شکستن اراده امت اسلامی [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 20 فوریه 2017]
سیاست جدید انگلیسی - آمریکایی در خاورمیانه، تقویت ائتلافی است که پیش از این «محور میانه رو عربی» نامیده می شد و به همین علت تسلیحات بی حد و مرز در اختیار آن قرار داده می شود. نکته جدید این است که از این محور اجرای سه مأموریت درخواست می شود: هدف قرار دادن ایران و آنچه که توسعه طلبی منطقه ای این کشور توصیف می شود؛ ائتلاف با رژیم اسرائیل؛ و جلوگیری از تکرار پدیده بهار عربی با تقویت دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی و تقویت جبهه «ضدانقلاب».
بولتن روزانه رسانه های معاند فارسی زبان خارج از کشور (1395/12/2، بولتن 1671)
در مونیخ، اروپایی ها در برابر بی ثباتی آمریکایی ها [فرانسوا دالانسون، لاکروا (سوئیس)، 19 فوریه 2017]
در کنفرانس امنیت بین المللی، مایکل پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، نگرانی های اروپایی ها را درباره موضع گیری های رئیس جمهور ترامپ برطرف نکرد.
کشور سلطنتی ناامن و متزلزل [رنه ویلدنگل، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 20 فوریه 2017]
سنز کتاب خود را با یک طرح کلی از تاریخ و سیاست آغاز می کند که در آن به بررسی اتحاد همچنان پا بر جای خانواده سلطنتی عربستان با روحانیون وهابی می پردازد. در این رابطه اشغال بیت الله الحرام (خانه کعبه) در سال 1979 به دست شبه نظامیان اسلامی که منجر به از بین رفتن تا حدودی تمام گرایش های لیبرالی باقی مانده در خانواده سلطنتی شد، نقشی اساسی بازی می کند. به عقیده این نویسنده، از طریق دلجویی عالمان دینی سختگیر و متعصب، باید "تفسیر برتر اسلامی" دوباره برقرار می شد. رابطه بین این حکومت سلطنتی و اسلام رادیکال همچنان متناقض باقی مانده است.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴