• مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
ایران پیش از انتخابات: «دشمن آماده وارد آوردن ضربه به نظام اسلامی است» [هیات تحریریه، پراودارو (روسیه)، 30 آوریل 2017]
جنگ تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شد. شورای نگهبان از میان 1636 نامزد، صلاحیت شش نفر را تائید کرد. برای گریز از بروز ناآرامی، از شب 20 الی 21 ماه آوریل، و بعد از اعلام قرار شورای نگهبان، در نزدیکی خانه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش حضور یافتند.
یک کشور از گرسنگی نابود می شود [کریستف ارهاردت، فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ (آلمان)، 29 آوریل 2017]
در چنگ جنگ ویرانگر، یمن به مرز فاجعه هولناک انسانی نزدیک می شود. با وجود این، بزرگ ترین مشکل پیش رو دسترسی نداشتن به پول نیست، بلکه ائتلاف نظامی به رهبری عربستان است
کره شمالی با آزمایش پرتاب موشک اخیر قابلیت پرتاب موشک از سکوی قابل حمل و همچنین توانایی حمله غافلیگرانه را نشان داده است [ایچی یامادا کن، نیکی (ژاپن)، 29 آوریل 2017]
شلیک موشک بالستیک روز بیست و نهم ماه جاری سومین موشکی است که کره شمالی ماه آوریل سال جاری پرتاب کرده است. هر چند هر یک از این موشک ها پس از شلیک منفجر شدند و در واقع پرتاب آزمایشی موشک شکست خورده است ، ولی با این حال دیدگاهی مطرح است ، دایر بر اینکه:«‌ ممکن است این شکست ها ، بر اثر نقص فنی ساده باشد ، یا اینکه به منظور آزمایش عملکرد کلاهک آن به شکل عمدی منفجر شده باشند. »
ترامپ، 100 روز رئیس جمهوری که فقط وفاداران به خود را خشنود می سازد [فدریکو لامبینی، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 30 آوریل 2017]
ترامپ حتی وانمود نمی کند که رهبر تمام آمریکایی هاست: تلاش وی برای اقشار اجتماعی، منافع اقتصادی، ایدئولوژی ها و ارزش ها است که امکان وقوع «معجزه» ی 8 نوامبر را فراهم آوردند. لیکن همیشه موفق نمی شود قوم خود را خشنود سازد
عربستان سعودی و مقابله با ایران در منطقه خاورمیانه [عباس عاصی، رای الیوم (انگلستان)، 29 آوریل 2017]
تاریخ جدید شاهد مناقشه ای همچون مناقشه ایران و عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه نبوده است مناقشه ای که آن را به دو نیم تقسیم کرده است . این رقابت بر سر [کسب] نفوذ و سیطره با توسل به سیاست های متعدد و متنوعی همراه بوده و کمک کرده که دامنه آن از گفتمان فرقه ای تحریک کننده تا گفتمان ملی گرایی و نژادی عرب گسترده شود. راهبردهای عربستان سعودی در مقابله با ایران متنوع بوده است. هنگامی که نیاز باشد از گفتمان فرقه گرایی و در موارد دیگر از گفتمان ملی گرایی عرب استفاده می کند. به دور از علل این درگیری، این تنوع و سراسیمگی در روش های رویارویی بر ناتوانی قدرت عربستان در مقابله با دشمن خود و تحمیل سیطره خویش بر منطقه دلالت دارد.
تجاوز اسرائیل به سوریه پس از تجاوز آمریکا؟ [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 27 آوریل 2017]
دو حمله آمریکا و اسرائیل مدال افتخار برای سوریه، ارتش و ملت پایدار این کشور است چه برخی موافق یا مخالف باشند زیرا اسرائیل و آمریکا دو دشمن این امت هستند و منبع تمام شرها و توطئه هایی که این امت را هدف قرار می دهد و هنگامی که گزینه ما انتخاب ایستادن در اردوگاه سوریه یا اسرائیل دشمن باشد ما مطلقا تردید نمی کنیم که در اردوگاه عربی سوریه بایستیم و ما اینگونه در مدارس شرافت، ملی گرایی و عزت نفس عربی و اسلامی را آموختیم. این معنای زندگی با سربلندی است
نشست توافق هسته ای ایران ، توافق کشورهای مختلف برای اجراء و مبهم بودن رویکرد آمریکا [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 27 آوریل 2017]
نشست کمیته نظارت مشترک توافق هسته ای به منظور بررسی وضعیت اجرای توافق هسته ای که میان ایران و شش کشور غربی امضاء شده است ، روز بیست و پنجم ماه جاری در وین برگزار شده است. دولت دونالد ترامپ با اشاره به اینکه:« برنامه خلع سلاح هسته ای ایران شکست خورده است » به تجدید نظر در توافق هسته ای که خروج از توافق هسته ای را هم شامل می شود ، اشاره کرده است. اما ایران در برابر موضع دولت آمریکا رویکردی خونسردانه و مسالمت آمیز نشان داده است.
امریکا را می ترساند اما، ایران نمی ترسد [یوری بگدانوف، ایزوستیا (روسیه)، 28 آوریل 2017]
به رغم بیانات تند پرزیدنت دونالد ترامپ و مباحثات شدیدی که در حزب جمهوری خواه در جریان است، در روسیه بعید می دانند که امریکا از «توافق هسته ای» گروه 1+5 میانجی گران بین المللی و ایران خارج شود. و اما، هر گونه تلاش در راستای اعمال تحریم های ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد، از سوی روسیه بلوکه خواهد شد. منابعی در وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه این خبر را در اختیار نشریه «ایزوستیا» قرار داده اند. افزون بر آن، به گفته همصحبتان این نشریه، مساله ایران به طور جداگانه ای، در دیدار سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، و وان ای، وزیر امور خارجه چین، نیز در آستانه، بحث و بررسی شد.
تنش میان آمریکا و کرۀ شمالی ترامپ: «بعید است که یک راه حل دیپلماتیک پیدا شود» [لارپوبلیکا (ایتالیا)، 28 آوریل 2017]
رئیس جمهور آمریکا در خلال مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز به مناسبت یکصدمین روز استقرارش در کاخ سفید: «امکان وقوع یک جنگ بسیار بزرگ وجود دارد». تیلرسون: «چین خواستار متوقف ساختن آزمایش های هسته ای گردید.» پاسخ کرۀ شمالی با انجام یک آزمایش موشکی دیگر. بر اساس منابع پنتاگون، موشک مزبور بلافاصله بعد از پرتاب در دریای ژاپن سقوط کرد
انتخابات ریاست جمهوری ایران: رویارویی اصلاح طلبان و اصول گرایان [النا دونایوا، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 28 آوریل 2017]
در روز 19 ماه می در ایران، انتخابات ریاست جمهور برگزار خواهد شد. بر اساس قرار شورای نگهبان که صلاحیت نامزدها را تأیید می کند، از میان 1.6 هزار نفر ثبت نام کننده، شش نفر مورد تأیید قرار گرفته اند. این افراد شامل [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی ایران، اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهور کنونی، مصطفی هاشمی طبا، معاون رئیس جمهور سابق ایران، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، سید ابراهیم رئیسی، تولیت حرم امام رضا (ع)، و سید مصطفی میر سلیم، رئیس شورای مرکزی حزب «موتلفه اسلامی»، می باشند. تحلیل مواضع ایدئولوژیکی نامزدها از رویارویی دو رویکرد اصلی – اصلاح طلبان و اصول گرایان – گواهی دارد.
آلمان امانوئل ماکرون را فرصتی برای اروپا می داند [دلفین تربولیه، لاکروا (سوئیس)، 25 آوریل 2017]
امانوئل ماکرون برای رقابت در مرحله دوم انتخاب شد و این احتمال وجود دارد که فعالیت وی برای طرفداری از اروپا و به طور گسترده تر ترس از عوام گرایی، برلین را وادار کند که روابط مسالمت آمیز تری با فرانسه داشته باشد.
امکان دارد ریاست جمهوری ماکرون برای اتحادیه اروپا دشواری هایی ایجاد کند [دانیل بروسلر، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 25 آوریل 2017]
روشن است که ماکرون نیز آن شریک آسانی که بسیاری از افراد در برلین مشتاق وی بودند، نخواهد بود. ایده های وی بسیار چالش برانگیز هستند. بسیاری از آنها نیز هنوز هم مبهم می باشند، به ویژه که او برگزاری یک دوره مشاوره شش تا ده ماهه را در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد می کند. آنها باید یک نقشه راه را که به یک برنامه پنج ساله برای اروپا منجر شود، تهیه کنند.
عرصۀ درگیری میان آمریکا و ایران [گوئیدو دلومو، ایل جورناله (ایتالیا)، 25 آوریل 2017]
نفوذ آمریکا در خاک عراق به طرز قابل توجهی افزایش می یابد و ایران با نگرانی به گسترش اخیر نظامی واشنگتن که همچنان به همکاری نظامی خود با اربیل و نیز بغداد ادامه می دهد، می نگرد.
آمریکا بر وین حاکم می شود [یلنا چرننکو، کامرسانت (روسیه)، 25 آوریل 2017]
امروز در وین، برای نخستین بار از زمان به قدرت رسیدن دولت جدید در آمریکا، نشست کمیسیون توافق هسته ای ایران برگزار می شود. در پی انتقادات تند نمایندگان دولت جدید آمریکا از تهران، میانجی گران بین المللی و از جمله، روسیه، در رابطه با این که آیا کاخ سفید «توافق قرن» را به اجرا در خواهد آورد و یا آن را فسخ خواهد کرد، بیش از این، تأمل نشان ندادند. منابع نشریه «کامرسانت» در وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه معتقدند: آمریکا از توافق هسته ای کناره گیری نخواهد کرد، اما بر فشارهای خود علیه ایران شدت خواهد بخشید که خود این اقدام نیز توافق جاری را با خطراتی مواجه خواهد کرد.
جنگ قدرت در عربستان: کودتای آل سلمان نزدیک است! [خلیل کوثرانی، الاخبار (لبنان)، 24 آوریل 2017]
فرمان ها و احکامی که سلمان پادشان عربستان سعودی روز شنبه صادر کرد از چهل عدد فراتر رفت و بحث و جدل زیادی در بین تحلیلگران به وجود آورد. در حالی که رسانه های رسمی عربستان تلاش کردند توجه مردم این کشور را به فرمان از سرگیری پرداخت پاداش ها به کارمندان جلب کنند که به علت بحران سقوط قیمت نفت حذف شده بود، توجه ناظران به انتصاب های جدید و مفهوم آن با توجه به نبرد جناح ها در داخل خاندان حاکم بر عربستان جلب شد.
روسیه برای عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای تلاش می کند. [گرکه جوئل، واشنگتن اگزامینر (آمریکا)، 23 آوریل 2017]
روسیه از ایران خواسته است تا عضویت کامل در یک سازمان مهم منطقه ای را بپذیرد - طرحی که به عنوان عامل توازن نسبی در برابر سازمان ناتو و دیگر پیمان های غربی می تواند روابط اقتصادی و نظامی میان این دو دولت را هر چه بیشتر تقویت کند.
دولت دست نشانده لبنان بازیچه بلندپروازی ایران است [جیم مولان، استرالین (استرالیا)، 24 آوریل 2017]
می توان گفت که دولت لبنان به عنوان یک نهاد مستقل درون این کشور محسوب نمی شود. دولت لبنان تنها به آن علت وجود دارد که سازمان تروریستی حزب الله مورد حمایت ایران امکان ادامه حیات به آن داده است. حزب الله بر ساختار رهبری لبنان و سیاست این کشور تسلط دارد. دولت باید تابع سیاست های حزب الله باشد و چشم به حمایت های مستقیم و غیر مستقیم نهادها و زیرساختارهای لبنان داشته باشد.
فرانسه - کشور تقسیم شده [استفان کرنلیوس، زود دویچه سایتونگ (آلمان)، 23 آوریل 2017]
اولین دور انتخابات ریاست جمهوری یک نکته را آشکار کرد: جناح راست در حال قدرت گرفتن بوده و جناح چپ خود را نابود کرده است. در این میان، ماکرون 39 ساله پیروز می شود - شاید وی رئیس جمهور آینده فرانسه باشد.
نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از دیدگاه رسانه های بین المللی [لوموند (فرانسه)، 24 آوریل 2017]
از نیویورک تا سنگاپور و مادرید، رسانه های خارجی از یک انتخابات تاریخی سخن به میان می اورند و تا کنون پیش بینی ها این بوده است که امانوئل ماکرون به کاخ الیزه راه خواهد یافت .
مذاکره وزیر دفاع آمریکا با نخست وزیر اسرائیل [ماسانوری توبیتا، نیکی (ژاپن)، 22 آوریل 2017 ]
جیمز متیس، ‌وزیر دفاع آمریکا، روز بیست و یکم ماه جاری در سفر دوره ای به خاورمیانه با نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مذاکره کرد. در این مذاکره وزیر دفاع آمریکا و نخست وزیر اسرائیل توافق کردند،‌ روابط میان دو کشور را که در دوره دولت اوباما بر اثر توافق هسته ای ایران متشنج شده بود، بهبود بخشند. همچنین وزیر دفاع آمریکا و نخست وزیر اسرائیل در خصوص این که ایران و گروه های افراطی از جمله «‌دولت اسلامی»‌ تهدید برای خاورمیانه به شمار می آیند، اتفاق نظر داشتند. افزون بر این، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا و نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در این مذاکره تأیید کردند، همکاری در زمینه دفاعی تعمیق خواهند بخشید و در ایجاد ثبات اوضاع خاورمیانه همکاری خواهند کرد.
فلسطینی ها سازمان ملل متحد را متهم به سانسور کردند [پیوت اسمولار، لوموند (فرانسه)، 22 آوریل 2017 ]
دستورالعمل سازمان ملل متحد درباره کتاب های آموزشی بحث انگیز شده است. کتاب های آموزشی موضوع قدیمی درگیری اسرائیل و فلسطین است. هر یک از طرفین طرف دیگر را به تبلیغات ملی گرایانه، نژادپرستانه و تحریف تاریخ متهم می کند.
مشکل تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا: ایران هراسی بی کران [کاوه ال افراسیابی، یورو آسیا ریویو (آمریکا)، 22 آوریل 2017]
تیلرسون هم در نامه خود به کنگره آمریکا و هم در سخنان مطبوعاتی خود روز نوزده آوریل با تمام قدرت سعی کرد که ایران را تهدید معرفی کند و به ناحق بدترین صفات بد را به ایران نسبت داد. کاخ سفید، بعد از تهدیدات توخالی علیه کره شمالی و چرخش حقارت آمیز در زمینه لاف علنی ترامپ درباره اعزام ناوگان قدرتمند به سمت کره شمالی به شدت در صدد تنش زدایی است و می خواهد این کار را تا حدودی از طریق تمرکز بر ایران انجام دهد و در نتیجه توجه همگان را به هدف دیگری [به نام ایران] جلب کند.
«انتخابات ریاست جمهوری ایران» ادامه یا عدم ادامه روند سیاست های مسالمت آمیز با کشورهای خارجی در کانون توجهات [کویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 22 آوریل 2017]
کمتر از یک ماه تا انتخابات ریاست جمهوری ایران که روز نوزدهم ماه می برگزار می شود، باقی مانده است. هر چند هم اکنون به نظر می رسد که [آقای] حسن روحانی، شصت و هشت ساله و رئیس جمهور فعلی ایران و از جناح محافظه کار میانه رو، موضع برتر در انتخابات ریاست جمهوری ایران را دارد، ولی با این حال فشار دولت دونالد ترامپ علیه ایران تقویت شده و ممکن است همین امر موجب شود که حمایت ها به سوی جناح محافظه کار تندرو که رویکرد ضد آمریکایی بسیار شدیدی دارند، متمرکز شود.
انتخابات پرتنش ریاست جمهوری. فرانسه «دوئل کنندگان» خود را انتخاب می کند [دانیله زاپالا، آونیره (ایتالیا)، 22 آوریل 2017]
در رابطه با مسکو، روسیه دوستی سه تن از میان چهار نامزد اصلی (لوپن، ملانشون و فیون) همچنان همه نوع فرضیه ای را در خصوص تأثیرات پنهان احتمالی تقویت می نمایند. لیکن در عرصۀ بین المللی بعد از ماجرای خروج انگلیس از اتحادیۀ اروپا، نتیجۀ انتخابات فرانسه به نظر بسیاری از افراد برای آیندۀ اتحادیۀ اروپا بسیار مهم تر می رسد.
صد روز نخست ریاست جمهوری ترامپ: هر چه دیوانه تر جدی تر گرفته می شود [رابرت فیسک، ایندیپندنت (انگلستان)، 22 آوریل 2017]
واگذاری اختیارات بیشتر به وزارت دفاع (پنتاگون) که مخاطره آمیزترین کاری است که یک رئیس جمهور در تاریخ آمریکا به آن مبادرت کرده است به این معنی است که ماتیس معروف به "سگ دیوانه" وزیر دفاع، اکنون مقامات جلاد سعودی را به بمباران بیشتر یمن تشویق و کمک های اطلاعاتی بیشتری برای ادامه این جنگ جنایتکارانه در اختیار سعودی ها و عرب های خلیج [فارس] قرار می دهد که دچار این توهم هستند که ایران قصد دارد جهان عرب را فتح کند
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴