• مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
مدیریت متفاوت آمریکا در بحران های منطقه [حسن نافعه، الحیات (انگلستان)، 24 مه 2017]
موضع گیری های ترامپ بیش از آن که نشان دهنده تغییر واقعی در سیاست ها باشد، نشان دهنده رفتارهایی است که تمایل موسسات تصمیم گیرنده آمریکایی را برای به خدمت گرفتن «پدیده ترامپیسم» و بهره برداری از شرایط روانی ایجاد شده توسط این پدیده را برای استفاده از فرصتی سیاسی که قبلاً در دسترس نبوده است، آشکار می‌کند.
عملیات پاکسازی « دولت اسلامی » ترس از حملات هوایی [اوناگا تادائو، آساهی (ژاپن)، 24 مه 2017]
ارتش عراق همچنان عملیات پاکسازی سازمان افراطی « دولت اسلامی » ( ‌IS) در موصل واقع در شمال عراق را پیگیری می کند. روز بیست و یکم ماه جاری با یکی از شهروندان زخمی موصل که به بیمارستان منطقه خودمختار اربیل کردستان منتقل شده و دولت اسلامی از او به عنوان « سپر انسانی »‌ استفاده کرده است ، مصاحبه کردم. وی همچنین شاهد تجربه تلخ از دست دادن همه اعضای خانواده خود بر اثر حملات هوایی ارتش ائتلاف به رهبری آمریکا بوده است.
انقلاب واقعی ترامپ: آمریکا بار دیگر با اسرائیل دوستی می کند [فیاما نیرنشتاین، ایل جورناله (ایتالیا)، 23 مه 2017]
مأموریت رئیس جمهور آمریکا در بیت المقدس و بیت اللحم: «اینجا هستم تا بین شما صلح برقرار کنم»
ایران در مبارزه بر سر رهبری منطقه [ارهان ستار اف، وستی کافکازا (روسیه)، 23 مه 2017]
انتخابات ریاست جمهوری ایران با پیروزی قاطع [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی کشور، پایان یافت. در مقایسه با نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 میلادی، تعداد آرای وی به طور چشمگیری، افزایش یافته است: در حالی که در سال 2013 میلادی، او بیش از 50 درصد از جمع آرای شهروندان ایرانی را کسب کرده بود، در حال حاضر، بعد از چهار سال فعالیت در پست ریاست جمهوری، 57 درصد از رای دهندگان از وی حمایت کرده اند.
ایران مغلوب نخواهد شد و مقاومت شکست نخواهد خورد و تنها بازنده، ملت های شبه جزیره عربستان هستند [اسماعیل القاسمی الحسنی، رای الیوم (انگلستان)، 22 مه 2017]
اگر رژیم های خلیج فارس به برنامه جهنمی خود علیه ایران و جنبش های مقاومت ادامه دهند، بدون تردید ایران به هیچ وجه شکست نخواهد خورد و گروه های مقاومت اسلامی فلسطین و لبنان قدرتمندتر و استوارتر خواهند شد و ایمان آنها به هدف مشروعشان بیشتر خواهد شد. در مقابل، ملت های شبه جزیره عربستان بزرگترین بازنده در این شرط بندی ابلهانه خواهند بود که نه فقط پول هایشان را از دست می دهند و خزانه آنها خالی می شود، بلکه گرفتار بلایی شدیدتر و خشونت بارتر از بلایی خواهند شد که ملت های عربی همسایه آنها را گرفتار کرده است و تنها برنده در این میدان، رژیم اسرائیل و آمریکا خواهند بود.
انتخابات ایران و شتاب گرفتن جریان هماهنگی با کشورهای خارجی (سرمقاله) [آساهی (ژاپن)، 22 مه 2017]
مردم ایران نخواستند روابط با جامعه بین الملل را که پس از مدتها انتظار و با تلاش بسیار زیاد بهبود یافته است ، خراب کنند. چنین اندیشه مردمی اندیشه غالب و برتر در انتخابات ریاست جمهوری ایران بود. [ آقای ] روحانی ، رییس جمهور فعلی ایران که هماهنگی با کشورهای خارجی پیگیری کرده ، بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری ایران به پیروزی رسیده است.
امید ایرانی ها به اصلاحات در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری [مارینا بالتاچوا، وزگلیاد (روسیه)، 22 مه 2017 ]
[آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، فورا، میان دو آتش واقع شد. از یک سو، آیت الله های اصول گرا چوب لای چرخش می گذارند و از سوی دیگر، در خارج از کشور، پرزیدنت ترامپ تلاش می کند، علیه ایران اتحاد نظامی به اصطلاح «ناتوی عربی» را تشکیل دهد. آیا [آقای] روحانی موفق خواهد شد، با ترامپ زبان مشترکی بیابد و در مورد اجرای اصلاحات رادیکالی در داخل کشور به قراری برسد؟
اجلاس سران در ریاض، بین بلندپروازی میزبانان و احتیاط میهمانان [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 22 مه 2017]
اجلاس این هفته در ریاض رویدادی عادی نیست ولی رویدادی خارق العاده نیز محسوب نمی شود. بسیاری از شرکت کنندگان در این اجلاس با مشکلات جدی چه از نظر شخصی چه در سطح کشورشان مواجه هستند. رئیس جمهور آمریکا با چالش های داخلی متعددی مواجه است به طوری که صحبت ها از احتمال استیضاح او به عنوان مقدمه ای برای برکناری او از مقام ریاست جمهوری، همزمان با ادامه جنجال بر سر تکروی های او در دولت، در حال افزایش است. همچنین اسرائیلی ها از اجلاس ریاض راضی نیستند مگر این که در آن تصمیماتی گرفته شود که به اقدام ملموس علیه ایران منجر شود، رویدادی که احتمال آن نمی رود.
"گاو شیرده" آماده دوشیده شدن می شود: ترامپ برای نصیحت کردن، پول دریافت می کند [الاخبار (لبنان)، 22 مه 2017]
ترامپ از جامعه جهانی خواست ایران را منزوی کند تا نظام ایران آماده مشارکت در راه صلح شود. وی گفت: "تمام کشورهایی که وجدان دارند باید با [کمک] هم برای انزوای ایران فعالیت کنند." از سوی دیگر سران کشورهای اسلامی را به " تسامح و احترام در قبال یکدیگر" دعوت کرد و این پس از امضای قرارداد تسلیحاتی به ارزش 110 میلیارد دلار با عربستان سعودی بود، از جمله کشورهایی که بارها آن را "حامی تروریسم" توصیف کرده بود.
سخنرانی جهان اسلام دونالد ترامپ آکنده از نیرنگ و فخر فروشی بود [رابرت فیسک، ایندیپندنت (انگلستان)، 21 مه 2017]
ترامپ در سخنرانی خود به جای داعش، از ایران انتقاد کرد که به خشونت فرقه ای در منطقه دامن می زند و برای «بدبختی» مردم ایران که یک روز قبل سیاستمدار لیبرالی را به عنوان رئیس جمهور خود انتخاب کردند، ابراز تأسف کرد و بعد هم خواستار انزوای هر چه بیشتر ایران، بزرگ ترین کشور شیعه شد. [از نگاه او] رژیم مسئول بی ثباتی فراوان در ایران است. حزب الله لبنان محکوم شد. شیعیان یمنی نیز محکوم شدند. و میزبانان سنی سعودی ترامپ از خرد او به گرمی استقبال کردند.
چه کسی از دونالد ترامپ، کارشناس اسلام، برای سخنرانی برای مسلمانان بهتر است؟ [دیوید شریعتمداری، گاردین (انگلستان)، 21 مه 2017 ]
قرار گرفتن در کنار عربستان سعودی و دشمنی با ایران با هدف تضعیف جهادی گری نتیجه ای نخواهد داشت. به هر حال، این اشتباهی راهبردی است. در حالی که ترامپ سرگرم مراوده با سران کشوری است که در آن زنان حتی اجازه رانندگی ندارند، چه رسد به رأی دادن؛ ایرانیان آزادی خواه پیروزی حسن روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری جشن می گیرند.
ترامپ به زیان ایران به کشورهای سنی نزدیک می شود [توماس اردبرینک، نیویورک تایمز (آمریکا)، 21 مه 2017]
فردریک وری از موسسه کارنگی می گوید ترامپ برداشتی را که کشورهای حوزه خلیج فارس می خواهند به دیگران القاء کنند، تقویت می کند چون آن ها بسیاری از مشکلات امنیتی خود را که از مسایل داخلی خودشان سرچشمه می گیرد به جمهوری اسلامی ایران نسبت می دهند و به نوعی فرافکنی می کنند. اما باید دانست که آیا ایران منشاء همه گرفتاری های منطقه است است؟ نه این گونه نیست.
انبوه چالش پیش روی ایران [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 22 مه 2017]
تهران (‌پایتخت) و دیگر شهرهای ایران شامگاه روز بیستم ماه جاری، با جوانانی که پیروزی دوباره [آقای‌] روحانی، رئیس جمهور و از جناح محافظه کار میانه رو ایران، در انتخابات ریاست جمهوری ایران را جشن گرفته بودند، مملو از جمعیت شده بود. اما با این حال ضریب بی کاری در میان جوانان همچنان بالا است. اشتغال که یکی از موضوعات اصلی در انتخابات ریاست جمهوری بود، چالش های بسیار بزرگی است که ایران در آینده پیش رو خواهد داشت.
رئیس جمهور [آقای] روحانی مشی اتحاد با روسیه را ادامه خواهد داد [آیدین مهدیف، پراودارو (روسیه)، 22 مه 2017]
[آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی ایران، در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و برای بار دوم و به مدت چهار سال، به عنوان رئیس جمهور کشور انتخاب شد. در حال حاضر، بسیاری از افراد این پرسش را مطرح می کنند: مشی سیاست داخلی و خارجی تهران طی چهار سال آینده، چگونه خواهد بود؟
برجسته ترین دستاوردهای نخستین سفر ترامپ به منطقه [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)،20 مه 2017]
پیش روی ما عهد و پیمانی است که برای تعیین اهداف ناتوی عربی اسلامی در حال شکل گیری است ناتویی که رهبری عربستان سعودی می خواهد آن را با درخواست آمریکا ایجاد کنند و آن [این پیمان] مبارزه با ایران و "حزب الله" و شعله ور کردن جنگ [علیه] شیعه در منطقه و جهان اسلام است کاملاً همان گونه که ائتلاف ناتوی غربی برای مبارزه با کمونیسم و متحدانش تأسیس شد و بعید نمی دانیم این پیمان جدید و قابل پیش بینی دربردارنده متنی صریح برای پیوستن اسرائیل و شاید رهبران آن به این ائتلاف اسلامی عربی باشد که روز به روز نشانه های آن در حال آشکار شدن است
[آقای] روحانی، رئیس جمهور ایران شد [ساتو تاکائو، سانکی (ژاپن)، 21 مه 2017]
اگر چه [آقای] روحانی، رئیس جمهور فعلی ایران، در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی دست یافته است، ولی با این حال چالش های جدی در دوره دوم دولت روحانی به وفور دیده خواهد شد. بی شک دولت روحانی در دوره دوم با مدیریت شدید حکومتی هم رو به رو خواهد بود.
ترک ها، عرب ها، آمریکا: آیا پس از انتخابات در ایران، خطر افزایش تنش های هسته ای وجود دارد؟ [جولیان روهرر، فوکوس (آلمان)، 19 مه 2017]
"ترامپ عربستان سعودی را با صادرات سلاح و سرمایه گذاری در آمریکا به مثابه یک گاو می دوشد، زیرا آنها به حمایت واشنگتن وابسته بوده و بدین منظور هزینه های زیادی می کنند. در همین حال، آمریکا علاقه مند است ایران را کوچک و ضعیف نگه دارد. اما آنها خواستار تغییر رژیم نیستند." این امر تا حدودی ثبات را در منطقه برقرار کرده - و می تواند مهم ترین نکته برای جلوگیری از تسلیحاتی شدن هسته ای باشد.
40 میلیون رأی در کارزار انتخاباتی استثنایی در ایران [الاخبار (لبنان)، 20 مه 2017]
رای دهنده ایرانی روز جمعه حرف خود را زد و تصمیم نهایی خود را گرفت و به این ترتیب به سه هفته مبارزات انتخاباتی طاقت فرسا پایان داد که طی آن برای به دست آوردن دل این یا آن طرف تلاش شد و دغدغه های مختلف معیشتی و روزمره شهروندان را در بخش های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی هدف قرار داد.
وزارت کشور ایران برتری [آقای] روحانی، رئیس جمهور فعلی ایران، را در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرد [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 20 مه 2017]
شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ایران، ساعت دوازده صبح روز بیستم ماه جاری (ساعت چهار و نیم صبح روز بیستم ماه جاری به وقت ژاپن) آغاز شده است. وزارت کشور ایران صبح روز بیستم ماه جاری طی گزارشی، برتری [آقای] روحانی، شصت و هشت ساله و رئیس جمهور فعلی ایران و از جناح محافظه کار میانه رو که رویکرد هماهنگی با کشورهای خارجی را اعلام کرده بود، در برابر ابراهیم رئیسی، پنجاه و شش ساله و رئیس سابق دادستان کل که در عمل با رئیس جمهور فعلی ایران دوئل (‌مبارزه تک به تک) کرد، اعلام کرده است. انتظار می رود که تا اواسط روز بیستم ماه جاری نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایران روشن شود.
انتخابات در ایران: دیدگاه ها از اروپا [ارهان ستاراف، وستی کافکازا (روسیه)، 19 مه 2017]
امروز در ایران، انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود که بر اساس نتایج آن، می توان نخستین جمع بندی ها را پیرامون آن که این قدرت خاور نزدیک در کدام رویکرد توسعه خواهد یافت، انجام داد. در این روزها، در اتحادیه اروپا، به امور سیاست داخلی ایران علاقه ویژه ای نشان می دهند، زیرا به نتایج انتخابات امروز، در وهله نخست، امکان توسعه طلبی سرمایه گذاری های اروپایی در بازار گشایش یافته ایران وابسته می باشد.
آیا [ آقای ] روحانی از جناح میانه رو پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهد شد ؟ شمارش آراء در حال پیگیری [گویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 20 مه 2017]
انتخابات ریاست جمهوری ایران ساعت دوازده صبح روز بیستم ماه جاری (‌ ساعت چهار و نیم صبح روز بیستم ماه جاری به وقت ژاپن ) به پایان رسید و به دنبال آن شمارش آرای رای دهندگان آغاز شده است. در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایران ، [ آقای ] حسن روحانی ، شصت و هشت ساله و رییس جمهور فعلی ایران و از جناح محافظه کار میانه رو که پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری ایران را مدنظر دارد ، در عمل با ابراهیم رییسی ، پنجاه و شش ساله و رییس سابق دادستان کل و از جناح محافظه کار تندرو و رقیب مقتدر رییس جمهور ایران ، دوئل ( مبارزه تک به تک ) کرده است.
نوسان ایران میان انتخابات [سرگئی ستروکان، کامرسانت (روسیه)، 19 مه 2017]
رقیب رئیس جمهور کنونی ایران به صورت غیر منتظره ای، به نامزد محبوب در انتخابات تبدیل شد. امروز در ایران، انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود که عملا، به رفراندوم پیرامون اعتماد به مشی اصلاحات و عادی شدن روابط با غرب تبدیل شده است که چهار سال پیش، توسط [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی ایران، اعلام شد. ابراهیم رئیسی، دادستان کل سابق ایران، که رهبر اصول گرایان است و براساس آخرین نظر نسجی صورت گرفته توسط خبرگزاری فارس، با فاصله اندکی از سایر نامزدها پیشروتر است، علیه انتخاب مجدد رئیس جمهور کنونی ایران مبارزه می کند.
انتخابات ایران:چرا برای آمریکا اهمیت دارد [کیم هلمگارد، یو اس ای تودی (آمریکا)، 17 مه 2017]
مردم ایران روز جمعه رئیس جمهور جدید خود را انتخاب می کنند. آقای حسن روحانی برای پیروزی در دور دوم رقابت می کند و در برابر رقیب محافظه کاری قرار دارد که منتقد توافق هسته ای با غرب است. نتیجه این انتخابات به احتمال پیامد فراگیری دارد، به ویژه که ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تهدید کرده که این توافق را که از آن به مثابه «بدترین توافق در تاریخ» یاد کرده است، پاره خواهد کرد. ترامپ ماه گذشته دستور بررسی این توافق را - که در سال 2015 حاصل شد - صادر کرد.
ایران در آستانۀ برگزاری انتخابات و مانورهای عظیم در خاورمیانه [آلبرتو نگری، ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 16 مه 2017]
کارزار انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه 19 ماه مه در ایران پرشورتر گشته و در کانون سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه قرار دارد. سفری که طی آن در عربستان سعودی و اسرائیل توقف خواهد داشت.
متحد شدن نامزدهای جناح محافظه کار تندرو، گسترش رقابت با رئیس جمهور فعلی در انتخابات ریاست جمهوری ایران [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 16 مه 2017]
قالیباف، شهردار پنجاه و پنج ساله تهران و نامزد جناح محافظه کار تندرو که رویکرد ضد آمریکایی دارد، روز پانزدهم ماه جاری کناره گیری از انتخابات ریاست جمهوری ایران را که روز نوزدهم ماه جاری برگزار می شود، اعلام کرده است. قالیباف، شهردار تهران، به نفع ابراهیم رئیسی، پنجاه و شش ساله و دادستان سابق و از جناح محافظه کار تندرو، کناره گیری کرده است. هر چند [آقای] روحانی، رئیس جمهور فعلی ایران و از جناح محافظه کار میانه رو که انتخاب دوباره رئیس جمهوری را مدنظر دارد، تاکنون در نظر سنجی ها برتری را حفظ کرده است، ولی با این حال با کناره گیری قالیباف، انتظار می رود که رقابت تنگاتنگ میان [آقای] روحانی، رئیس جمهور فعلی ایران و ابراهیم رئیسی، دادستان سابق،‌ گسترش یابد.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴