• مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
اعلان جنگ علیه ایران برای از بین بردن آرمان ملت فلسطین [بسام ابوشریف، الاخبار (لبنان)، 19 جولای 2017]
از آنجا که ایران کشوری قدرتمند است که از حق فلسطینی ها دفاع و با تروریسم دولتی اسرائیل علیه کودکان و زنان و سالمندان فلسطینی مخالفت می کند، طبق تعریف ترامپ سردمدار تروریسم و بزرگترین خطر برای متحد و دست پرورده آمریکا یعنی اسرائیل است. به همین علت بود که رئیس ستاد ارتش اسرائیل گفت حضور ایران در سوریه خطرناک‌تر از حضور داعش است و مقابله با ایران - نه داعش - باید اولویت اصلی باشد.
ایران از نزدیک همانطور است که در سیاست خارجی این کشور مشاهده می کنیم [معن حمیه، البناء (لبنان)، 19 جولای 2017]
ایران از نزدیک همانی است که تصویر آن را از طریق سیاست خارجی این کشور می بینیم کشوری که دمکراسی بر آن سیطره دارد و از طریق گفتگو برای روابط همکاری با همسایگان خود بر اساس اصل منافع مشترک تلاش می کند.
اعمال فشار امریکا علیه ایران رسمیت پیدا کرد [ایگور سوبوتین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 19 جولای 2017]
در دولت رئیس جمهور امریکا اذعان دارند که ایران شرایط توافق هسته ای منعقده در سال 2015 میلادی، با میانجی گری «گروه 1+5» بین المللی را اجرا می کند. در این میان، اشاره کرده اند که اقدامات تهران پاسخ گوی روح این توافق نیست. طرح های کاخ سفید - نه فقط تشدید کنترل بر اجرای این توافق، بلکه اعمال تحریم های جدید علیه تهران (به خاطر اقداماتش در سوریه و آزمایش موشک های بالستیک) را شامل می شود. فعلا، واشنگتن از لغو این توافق سخنی نمی گوید.
ترامپ و معمای ایران [آلبرتو نگری، ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 18 جولای 2017]
چه کسی توافق هسته ای سال 2015 را نقض می کند: واشنگتن یا تهران؟ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بعد از آنکه سیاست خارجی خود را با جبهۀ سعودی- سنی و اسرائیلی علیه ایران تنظیم نمود، با بی میلی به کنگرۀ آمریکا گواهی نمود که جمهوری اسلامی آیت الله ها به طور فنی مفاد توافقی را که دولت اوباما خواستار آن شده بود، رعایت می کند
تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران « ‌نقض روح قوانین »‌ توافق هسته ای ایران [هاریوکی آیکاوا، ماینیچی (ژاپن)، 19 جولای 2017]
دولت دونالد ترامپ روز هیجدهم ماه جاری اعلام کرد ، تحریم ها علیه هیجده فرد و نهادهای ایرانی را تشدید کرده است. نهادهای ایرانی مرتبط با طرح موشک بالستیک ، نهادهای تولیده کننده هواپیماهای بدون سرنشین ، نهادهای تولید کننده شناورهای فوق سرعت که به منظور اخلال و خرابکاری در سیستم کشتی آمریکا در تنگه هرمز استفاده شده است و دیگر نهادها در همین راستا هدف تشدید تحریم های آمریکا قرار گرفتند. نهاد و افرادی که هدف تشدید تحریم های اخیر آمریکا قرار گرفتند ، نه تنها اموال و دارایی های آنها در آمریکا مصادره می شود ، بلکه داد و ستد این نهادها و اشخاص با آمریکا هم ممنوع خواهد شد.
تهران بار دیگر درهای قاهره را می‌کوبد [محمدعباس ناجی، العرب آنلاین (انگلستان)، 18 جولای 2017]
دعوت جدید تهران از قاهره با سخنان قبلی مقامات دولت رئیس جمهور ایران حسن روحانی همسو است که بر ضرورت بهبود روابط با قدرت های منطقه ای ذیربط در بحران های منطقه تاکید کرده بودند بدون آن که دولت روحانی توانایی واقعی برای تبدیل کردن این خواسته به گام های واقعی داشته باشد. علت این ناکامی ایران صرفا گسترش نفوذ نهادهای تندرو مثل سپاه پاسداران انقلاب در تعیین رویکرد سیاسی ایران نیست بلکه ناشی از وجود نداشتن نشانه های واقعی است که وجود تفاوت واقعی بین رویکردهای روحانی و سیاست های این نهادها را نشان دهد.
آمریکا اعلام کرد که ایران به محتوای توافق هسته ای پایبند بوده است، نه به روح آن [نیک وادهامز، بلومبرگ (امریکا)، 17 جولای 2017]
دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد که ایران به توافقی که با هدف مهار برنامه هسته ای این کشور بسته شد، پایبند است و درست در همین زمان مقامات کاخ سفید این گونه استدلال کردند که جمهوری اسلامی همچنان به پرداختن به اقداماتی که ثبات خاور میانه را بر هم می زند و با روح این توافق همخوانی ندارد، ادامه می دهد.
خط خطی کننده با استعداد [آندره آس لوس، دی سایت (آلمان)، 17 جولای 2017]
هیچ زنی پیش از وی برنده مدال فیلدز نشده و هیچ دختر ایرانی پیش از او در المیاد ریاضی نفر اول نشده بود. اکنون مریم میرزاخانی، ریاضی دان نابعه درگذشته است.
این گروه امیدوار است آمریکا را به سوی تغییر رژیم در ایران سوق دهد [تد گالن کارپنتر، نشنال اینترست (آمریکا)، 17 جولای 2017]
دولت آمریکا بایذ به سازمان مجاهدین [منافقین] به چشم آفت نگاه کند و از این سازمان فاصله بگیرد. این سازمان در دهه 80، در طول جنگ ایران و عراق، از صدام حسین در برابر ایران حمایت کرد و حتی ایرانی هایی که از رژیم کنونی ایران بیزار هستند، سازمان مجاهدین را مجموعه ای از افراد نفرت انگیز خائن می دانند.
گذشت یک سال از کودتای نافرجام ترکیه ادامه روند سرکوب جناح مخالف دولت ترکیه [ساتو تاکائو، سانکی (ژاپن)، 17 جولای 2017]
روز شانزدهم ماه جاری از کودتای نافرجام ترکیه که به دست برخی از نیروهای ارتش این کشور صورت گرفت، یک سال گذشت. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، که با تأیید اصلاح قانون اساسی از طریق همه پرسی در ماه آوریل سال جاری، اختیارات بسیار زیادی را به دست آورده، رویکردی دایر بر ادامه روند مبارزه سیاسی از جمله بازداشت گسترده جناح مخالف دولت ترکیه را نشان داده است. روابط ترکیه با آمریکا پیرامون فتح الله گولن، رهبر اسلامی مقیم آمریکا که از او به عنوان سرکرده و مغز متفکر کودتای نافرجام ترکیه یاد می شود، بیش از پیش متزلزل شده و حتی بر روابط سیاست های خارجی ترکیه هم تأثیر گذاشته است.
چه کسی پیش بینی می کرد قطر از ایران درخواست کمک کند؟ [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 17 جولای 2017]
چه کسی شش ماه قبل این تغییر مواضع را در پرونده سوریه پیش بینی می کرد و در این جا نمی گوییم شش سال پیش. گمان نمی کنیم خود رئیس جمهور اسد پیش پینی کرده بود کشور قطر از ایران برای حمایت از خود در برابر دو همسایه یعنی عربستان سعودی و امارات متحد عربی کمک بخواهد و یا حتی جنبش اخوان المسلمین به همراه قطر از این کشور کمک بطلبد، جنبشی که نوک پیکان در انقلاب سوریه برای براندازی نظام سوریه بود.
اسرائیل ایران را به «تلاش خزیده برای اشغال» سوریه متهم کرد [آیدین مهدیف، پراودارو (روسیه)، 17 جولای 2017]
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در تفسیری از خبرهای منتشر شده از سوی رسانه های گروهی پیرامون نیت تهران برای تشکیل پایگاه هوایی و دریایی در سوریه، گفت: «ما در جریان امر تلاش های توسعه طلبانه ایران قرار داریم». در تل آویو از آن بیم دارند که تهران قصد داشته باشد، از خاک سوریه به عنوان میدان عملیات استراتژیکی برای جنگ مقدس (جهاد) علیه (به گفته تهران) «دولت صهیونیسم» استفاده کند.
هنرمند عرصه ریاضیات [کریستف برنز، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 16 جولای 2017]
دنیای هندسه انتزاعی و "سطوح ریمانی"، "فضاهای مدولار" و "ساختارهای سمپلکتیکی" جنگل میرزاخانی بود. در این جنگل ریاضیات مدرن، تنها تعداد اندکی جرات ورود داشته و بسیاری از آنها شکست می خورند. میرزاخانی در این دنیا گم نشد: او اولین و تنها زنی بود که موفق به دریافت مدال فیلدز 2014 شد، بالاترین جایزه در ریاضیات که اغلب با جایزه نوبل مقایسه می شود. اکنون میرزاخانی در سن 40 سالگی از دنیا رفته است. بر اساس بیانیه دانشگاه استنفورد آمریکا، این ریاضیدان روز شنبه در اثر سرطان در کالیفرنیا درگذشت
روزنامه های ایرانی در تجلیل از میرزاخانی تابو شکنی کرده اند [سعید کمالی دهقان، گاردین (انگلستان)، 16 جولای 2017]
در نشانه دیگری از تابو شکنی هرچه بیشتر میرزاخانی حتی پس از مرگ خود، گروهی از نمایندگان مجلس ایران روز یکشنبه خواستار تسریع در اصلاح قانونی شدند که به فرزندان مادران ایرانی ازدواج کرده با بیگانگان اجازه می دهد تابعیت ایران را دریافت کنند.
دولت اسلامی و شهروندان موصل (‌ 3 ) [کویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 15 جولای 2017]
دانشگاه موصل که در سال 1967 میلادی در شهر موصل واقع در شمال عراق تاسیس شده « پایگاه دانش » سی هزار دانشجو است. سازمان افراطی « دولت اسلامی » (‌ IS ) سال 2014 میلادی این دانشگاه را اشغال کرده و از این مکان به عنوان اقامتگاه پیکارجویان استفاده کرده است. هنگام باز پس گیری دانشگاه موصل بدست ارتش عراق در ماه ژانویه سال جاری ، دولت اسلامی ساختمان دانشگاه را به آتش کشید و فرار کرد. کتابخانه دانشگاه موصل هم با صدها هزار جلد کتاب در آتش سوخت و حتی منابع بسیار ارزشمند از جمله کتاب هایی که در قرن هیجدهم میلادی تالیف شدند ، به خاکستر بدل شده است.
ارتش روسیه در شرق تقویت می شود [آندره آ موراتوره، ایل جورناله (ایتالیا)، 16 جولای 2017]
همگرایی ژئوپلیتیک و راهبردی میان روسیه و چین یکی از مهم ترین مسائل در عرصۀ روابط بین المللی بوده که در سال های اخیر دستخوش تحول شده است: محور پکن- مسکو به تدریج در راستای گسترش روابط دوجانبه در عرصۀ اقتصادی، سیاسی و تجاری در حال تقویت است و به پشت سر نهادن الگوی تک قطبی که بعد از پایان جنگ سرد توسط آمریکا توسعه یافته، کمک کرده است.
آمادگی ایران برای سرمایه گذاری های چند میلیاردی [اکسپرت (روسیه)، 17 جولای 2017]
جویبار سرمایه گذاری های خارجی در عرصه نفتی ایران می تواند طی پنج سال آینده، به سیلاب عظیمی تبدیل شود. در حال حاضر، دولت ایران ده ها پروژه در عرصه نفت و گاز را بررسی می کند. امیر حسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران، در کنفرانس مطبوعاتی در تهران خبر داد که احتمال دارد، ارزش کلی قراردادها به 200 میلیارد دلار برسد. در این میان، احتمال دارد که نخستین قراردادها در اسرع وقت و طی هفته های آینده منعقد شوند.
یک سال پس از کودتا، مخالفان ترکیه راهپیمایی کردند؛ اما به کجا؟ [اسکات پیترسون، کریستین ساینس مانیتور (آمریکا)، 15 جولای 2017]
این هفته سالگرد کودتای شکست خورده تابستان گذشته است که به گفته منتقدان اردوغان، وی از آن برای تقویت پایه های قدرت خود و سرکوب طیف وسیعی از مخالفان سیاسی استفاده کرده است. رئیس جمهور که روز پنج شنبه سخن می گفت، بر «بعد حماسی» تلاش برای مقابله با کودتا تأکید کرد و گفت ترکیه در آن ساعات پر ماجرا آموخت که «ما یا می میریم و یا می مانیم» و اعلام کرد: «ما میراث بسیار مهمی را برای نسل های آینده باقی گذاشتیم.»
اردوغان از کودتا برای تحکیم قدرت خود استفاده کرد [گیوم دکورس، فیگارو (فرانسه)، 15 جولای 2017]
یک سال پس از تلاش برای کودتا، ترکیه دیگر به یک رژیم دمکراتیک شبیه نیست. اردوغان با پاکسازی و انحصاری کردن قدرت، خود را رئیس جمهور مطلق العنان ساخته است
مریم میرزاخانی، ریاضی دان، از دنیا رفته است [هولگر دامبک، اشپیگل (آلمان)، 15 جولای 2017]
اعطای مدال فیلدز به میرزاخانی در اوت 2014 تیتر اول روزنامه های سراسر جهان را به خود اختصاص داد. از سال 1936 تا سال 2010 تنها ریاضی دانان مرد این مدال را که بالاترین افتخار در عرصه ریاضی است دریافت کرده بودند. مدال فیلدز همواره معادل عنوان جایزه نوبل برای ریاضیات در نظر گرفته شده است.
شهروندان موصل و دولت اسلامی (2)‌ [کویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 14 جولای 2017]
ضریب افراد تحصیل کرده در عراق به میزان هشتاد درصد است. اما با این حال، هم اکنون کودکانی هم وجود دارند که نمی توانند به مدرسه بروند. آقای ایاد صالح، چهل ساله که تجربه کار در سازمان ملل متحد را در کارنامه خود دارد، سال 2003 میلادی در «سازمان توسعه عراق» سازمان غیر دولتی (NGO)‌ که در مرکز موصل واقع در شمال عراق فعالیت می کند، کار را شروع کرد. وی هر روز در دفترش به خردسالانی که نمی توانستند به مدرسه بروند، درس می داد. چنین وضعیتی ماه ژوئن سال 2014 میلادی یا به عبارتی زمانی که سازمان افراطی «دولت اسلامی» شروع به پیشروی در موصل کرد، تغییر کرده است.
دشمنی با تهران، ریاض و تل آویو را به یکدیگر نزدیک می کند [آیدین مهدیف، پراودارو (روسیه)، 15 جولای 2017]
رسانه های گروهی جهان خبر جنجال برانگیزی را منتشر کرده اند: اسرائیل قصد دارد، خط پرواز مستقیم به عربستان سعودی را برای زائران مسلمان اسرائیلی که در مراسم سالیانه حج در مکه شرکت می کنند، راه اندازی کند. ریاض و تل آویو روابط دیپلماتیک ندارند و چنین ابتکار عملی به عنوان مقدمه ای برای سازمان دهی پروازهای مستقیم دایمی از پایتخت عربستان سعودی به تل آویو و بیت المقدس تلقی می شود.
مقایسه حزب الله 2017 با حزب الله 2006 [حیدر علی، الاخبار (لبنان)، 15 جولای 2017]
حتی اگر معیار ارزیابی نتایج جنگ سال 2006 بین اسرائیل و حزب الله، سنجش میزان بازدارندگی باشد، مشخص می شود آنچه تحقق پیدا کرد تقویت یک جانبه بازدارندگی اسرائیل نبود بلکه نوعی بازدارندگی متقابل شکل گرفت که تأثیر آن طی سال های پس از جنگ مشخص شد. به این معنا که طرفی که قدرت بازدارندگی اش نسبت به زمان پیش از جنگ به شدت تقویت شد، حزب الله بود به طوری که تأثیر قدرت آن از مرزهای لبنان فراتر رفت و به سطح منطقه گسترش یافت.
خطر بروز موج جدیدی از تنش ها در اسرائیل [گیل یارون، دی ولت (آلمان)، 14 جولای 2017]
اسرائیلی ها و فلسطینی ها به تازگی به پیشرفت هایی دست یافته بودند اما حمله ای به حرم شریف، مکانی مقدس برای یهودیان و مسلمانان، بار دیگر این نکته را آشکار کرد: افراط گرایان می خواهند از این امر جلوگیری کنند.
شهروندان موصل و دولت اسلامی (1) [کویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 13 جولای 2017]
روز سوم ماه ژوئیه، یکی از کارکنان خودش را با عجله به اتاق آقای مصری، مدیر ایستگاه رادیوی خصوصی «الغد» واقع در حومه اربیل در شمال عراق، رساند و گفت: «خبر فوق العاده، ارتش عراق اعلام کرد، مناطق تحت کنترل سازمان افراطی دولت اسلامی در موصل که بزرگ ترین پایگاه نظامی این سازمان در عراق به شمار می آید، به پانصد متر مربع محدود شده است.»
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴