• مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
اسرائیل - فلسطین: جامعه بین المللی مردد در برابر تصمیمات ترامپ [مارک سمو، لوموند (فرانسه)، 16 ژانویه 2017]
کنفرانس پاریس در مورد خاورمیانه، در میان نگرانی های ناشی از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، اصول حل و فصل این درگیری را یادآوری کرد. خطرات ناشی از سیاست احتمالی ترامپ درباره اسرائیل و فلسطین – به ویژه عواقب مخرب انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس، که از نظر بین المللی به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته نمی شود - ذهن همه شرکت کنندگان در کنفرانس پاریس را به خود مشغول کرده بود.
رقبای جدید و دوستان قدیمی [مارتین گلن، فرانکفورتر روندشاو (آلمان)، 16 ژانویه 2017]
با وجود پیروی بی قید و شرط تهران از توافق و قطعنامه، تردیدها در مورد آینده به اصطلاح "برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA)" در حال افزایش است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا در طول مبارزات انتخاباتی خود از این توافق به عنوان "بدترین توافقی که تا به حال امضا شده" نام برد.
هشدار رییس دولت خود مختار فلسطین به وعده ترامپ در خصوص انتقال سفارت آمریکا [فوکوشیما نوری یوشیپ، ماینیچی (ژاپن)، 16 ژانویه 2017]
عباس ، رییس دولت خود مختار فلسطین ، روز چهاردهم ماه جاری در واتیکان ( کاخ پاپ در رم )‌ با پاپ فرانسیسکو دیدار و بر ضرورت پیشبرد صلح خاورمیانه با از سر گیری مذاکره مستقیم با اسراییل در کوتاه ترین زمان ممکن تاکید کرد. رییس دولت خودمختار فلسطین پس از پایان مذاکره هشدار داد ، چنانچه طبق وعده انتخاباتی دونالد ترامپ ، رییس جمهور آینده آمریکا ، سفارت آمریکا در اسراییل به مکان بیت المقدس انتقال یابد ، این جابجایی تاثیر بدی بر مذاکره صلح خاورمیانه خواهد گذاشت.
حمل و نقل هوایی [الیزابت کوزنیتسووا، کامرسانت (روسیه)، 16 ژانویه 2017]
در سال های 70 – 60 قرن بیستم، هواپیمایی مسافربری ایران یکی از پیشرفته ترین های آن در منطقه بود. شرکت ایران ایر که در سال 1962 میلادی، تاسیس شد، مدل های گوناگون مدرن آن زمان هواپیمای بویینگ را در اختیار داشت. دولت این کشور حتی قصد داشت، هواپیمای مافوق صوت کنکورد را خریداری کند. در سال 1970 میلادی، سرهنگ علی خادمی، مدیر عامل شرکت ایران ایر، نخستین آسیایی بود که ریاست یاتا (انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی) را عهده دار شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اعمال تحریم های امریکا و آغاز جنگ با عراق، اوضاع ایران را به شدت وخیم کرد. عرصه حمل و نقل کشور به خاطر محدودیت های اعمالی در سفرهای مقامات ایرانی به خارج از کشور، افت کرد.
شلیک دوباره پدافند هوایی در تهران [توماس اردبرینگ، نیویورک تایمز (امریکا)، 17 ژانویه 2017]
جانشین فرمانده سازمان دفاع هوایی ایران، در مصاحبه با خبرگزاری نیمه رسمی فارس، گفت:" جای نگرانی وجود ندارد. یک پهپاد فیلمبردار فوق سبک وارد منطقه پرواز ممنوعه شده بود که بعد از تیراندازی منطقه را ترک کرد."
توافق با ایران عملی شده است. امروز جهان امن تر است [فدریکا موگرینی، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 16 ژانویه 2017]
باید این موضوع روشن و بدون کوچک ترین ابهامی باشد که اتحادیۀ اروپا قاطعانه از این توافق که یک تلاش چندجانبه به شمار می رود، حمایت می کند. این توافق از تلاش های کشورهایی که در بالا فهرست شده بود و نیز ایران به وجود آمده است لیکن اکنون به کل جامعۀ بین الملل تعلق دارد زیرا تضمین شورای امنیت سازمان ملل را دریافت کرده است
آیا روسیه و چین و ایران قتلگاه ترامپ می شود؟ [جورچ سمعان، الحیات (انگلستان)، 16 ژانویه 2017]
ترامپ برای احیای «عظمت آمریکا» نیاز به چانه زنی و امتیاز دادن دارد نه مبارزه و تهدیداتی که ممکن است به جنگ های ویرانگر منجر شود. در غیر این صورت، روسیه و چین و ایران به «قتلگاه» رئیس جمهور جدید آمریکا تبدیل خواهند شد.
خاورمیانه: سایه رئیس جمهور آینده آمریکا بر نشست پاریس [مارک سمو، لوموند (فرانسه)، 15 ژانویه 2017]
آنتونیو گوترش، دبیر کل جدید سازمان ملل متحد سرانجام از شرکت در این همایش خودداری کرد و به جای وی نیکلای ملادنف، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در خاورمیانه، در نشست پاریس حضور پیدا کرد. قرار بود جان کری، وزیر امور خارجه کنونی، بعد از ظهر سفر کوتاهی داشته باشد. غیبت از اهمیت این نشست چیزی نکاسته است. فدریکا موگرینی، نماینده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و چهل وزیر امور خارجه در این اجلاس حضور دارند: همگی از کشورهای گروه 20، اعضای شورای امنیت، عضو عضای دائمی یا غیر دائم، همه کشورهای اتحادیه اروپا، همه اعضای اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی و نیز چندین کشور آمریکای لاتین.
«دو کشور برای اسرائیلی ها و فلسطینیان و هیچ گام یک طرفه» [ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 15 ژانویه 2017]
75 کشوری که در کنفرانس پاریس شرکت نمودند، بعد از یک روز مملو از دیدارها و گفتگوها، از اسرائیلی ها و فلسطینیان می خواهند «خود را وقف یافتن راه حلی مبنی بر دو کشور» نموده و «از برداشتن گام های یک طرفه خودداری نمایند.»
پیشبرد اقتصاد مواد خام خارج از تحریم ها نیز کار آسانی نیست [ماکسیم یوسین، کامرسانت (روسیه)، 16 ژانویه 2017]
حدود یک سال از لغو رسمی تحریم های اعمالی علیه ایران می گذرد. اوایل سال 2016 میلادی، بازگشت این کشور به عرصه سیاسی و اقتصاد بین المللی، انتظارات و سود جویی های بی شماری را به همراه داشت. اوایل سال 2017 میلادی، مشخص شد، در حالی که تهران از لحاظ سیاسی، از شانس خود استفاده بسیار موثری برده، در اقتصاد این کشور تحولی ایجاد نشده است – در وهله نخست، علت آن پایین بودن نرخ نفت بوده است که نمی تواند برای محفوظ ماندن خطرات برای سرمایه گذاران توجیهی شود. افزون بر این که احتمال دارد، این خطرات به طور جدی، بعد از تغییر دولت رسمی در آمریکا تشدید یابند.
هواپیمایی ملی ایران با تحویل گرفتن نخستین هواپیمای تازه خود پس از بیست و سه سال، تحولی نوین را رقم زد [نجمه بزرگمهر، فایننشال تایمز (انگلستان)، 15 ژانویه 2017]
سال ها فعالیت در زیر محدودیت های حاصل از تحریم ها به هواپیمایی ملی ایران (هما) نوعی برتری و مزیت در برابر رقبای خارجی خود فراهم آورده است. او معتقد است که به این ترتیب، هنگام توسعه پروازهای بین المللی، سازمان هواپیمایی ملی ایران از جایگاه مطلوبی برخوردار خواهد شد و نقش محوری را در میان خطوط هوایی خلیج [فارس] در انتقال مسافران بین شرق و غرب ایفا خواهد کرد
به جای پاره کردن توافق هسته ای ایران، آن را بهینه کنید [آونر گلو، یو اس ای تودی (آمریکا)، 14 ژانویه 2017]
واشنگتن و بیت المقدس باید با تدوین توافقی موازی، خود را برای مقابله با این چالش آماده کنند و توانمندی های مشترک خود را به حداکثر برسانند و از درگیری و بگو مگوهای آشکار خودداری کنند. آنها باید با همکاری یکدیگر با هرگونه نقض احتمالی توافق هسته ای از جانب ایران یا عبور این کشور از خط قرمزهای جدید آمریکا، مقابله کنند.
ادامه روند حملات هوایی دولت سوریه [میتسو هیده کیبه، نیکی (ژاپن)، 15 ژانویه 2017]
توافق آتش بس سوریه، «‌دولت اسلامی» (‌IS) و گروه های افراطی از جمله سازمان های مرتبط با القاعده را شامل نمی شود. به همین جهت،‌ دولت سوریه حمله به مناطق نامبرده را «‌حمله به تروریست ها»‌ اعلام کرده است. اما حقیقت این است که جناح میانه رو مخالف نظام سوریه هم هدف حملات ارتش سوریه قرار می گیرند و بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، پس از شروع آتش بس از اواخر سال گذشته، حدود دویست شهروند بر اثر حملات هوایی ارتش سوریه کشته شدند.
درگذشت رفسنجانی، مرد فلسطین در ایران [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 16 ژانویه 2017]
هاشمی رفسنجانی مبارزی واقعی برای آرمان فلسطین بود در حالی که بسیاری از افراد بدون ترس یا شرم، در برابر اشغالگران تسلیم شدند. پنهان نیست که سیاست ایران در خصوص مسئله فلسطین که رفسنجانی در شکل گیری آن نقش داشت، یکی از مهم ترین علل قطع روابط کشورهای غربی با ایران بود و اگر این سیاست اتخاذ نمی شد، برنامه هسته ای ایران آن گونه که شاهد آن بودیم هدف قرار نمی گرفت.
دولت بحرین شعیان متهم به بمب گذاری مرگبار را اعلام کرد [سیمون کر، فایننشال تایمز (انگلستان)، 15 ژانویه 2017]
مایا فوآ از مدیران رپریو گفت ادامه حمایت دولت انگلیس از تشکیلات امنیتی و وزارت کشور بحرین با توجه به چنین رفتارهای ظالمانه ای، شرم آور خواهد بود. وی گفت اعدام این سه نفر که قربانی شکنجه محسوب می شود با دخالت مقامات مختلف دستگاه قضایی بحرین صورت گرفته است که دولت انگلیس به همه آن ها کمک می کند.
آیا ایران و هند می توانند ورق را برگردانند؟ [امیر هندجانی بهاراث گوپالاسوامی، نشنال اینترست (آمریکا)، 14 ژانویه 2017]
از دید هند بنیادگرایی اهل سنت که از پاکستان و خاورمیانه سرچشمه گرفته است، مهم ترین تهدید برای امنیت ملی این کشور است. هند به دنبال تعامل اقتصادی بیشتر با کشورهای آسیای مرکزی، نه فقط به عنوان عاملی برای برقراری توازن با چین، بلکه به عنوان نیرویی ثبات بخش در افغانستانی است که هم ایران و هم هند در آن منافعی برای خود دارند. هر دو کشور می خواهند شاهد تغییر در روابط خود و رساندن آن به سطح همکاری راهبردی که هر دو عنصر امنیت و توسعه اقتصادی را در بر گیرد، باشند.
به لطف ایران، ایرباس از بوئینگ پیش می افتد [گرهارد هگمن، دی ولت (آلمان)، 14 ژانویه 2017]
کاهش میزان سفارش برای هواپیماهای ایرباس، بسیار کمتر از آن است که بیم آن می رفت. میزان تولید همچنان افزایش می یابد. روش فروش انعطاف پذیر موجب این امر شده است.
مشاور رئیس جمهور ایران در گفتگو با روزنامه "الصباح": تهران مخالف ترامپ نیست و ضد براندازی نظام های منطقه است [کمال بن یونس، الصباح (تونس)، 24 نوامبر 2016]
حسام الدین آشنا، مشاور رسانه ای آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در گفتگو با روزنامه "الصباح" گفت: "ایران برای توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بیشتر خود با تونس و با زمامداران تمام کشورهای عربی از جمله کشور پادشاهی عربستان سعودی تلاش می کند". وی توضیح داد رایزنی میان تهران و بیشتر کشورهای عربی و اسلامی درباره "تمام مسائل منطقه ای و بین المللی بدون استثناء از جمله موضوعات یمن، عراق، سوریه و فلسطین" ادامه دارد.
«آتش بس سوریه در عمل شکست خورد»‌ [شین ایجی آکی یاما، ماینیچی (ژاپن)، 13 ژانویه 2017]
آتش بس موقت میان دولت اسد و جناح مخالف نظام سوریه که در جنگ داخلی به سر می برد، روز سیزدهم ماه جاری دومین هفته را پشت سر گذاشت. ترکیه و روسیه که نقش میانجی را در آتش بس ایفاء‌ می کنند، در نظر دارند آتش بس موقت را با حفظ چارچوب آن، به مذاکره صلح منتهی کنند. اما با این حال نبرد در حومه دمشق، پایتخت سوریه و همچنین در استان ادلب واقع در شمال غربی سوریه، همچنان ادامه دارد و در این میان از جناح مخالف نظام سوریه دیدگاهی مبنی بر این که: «آتش بس در عمل شکست خورده است» مطرح است.
ترامپ در میان «دوستان» و دشمنان در تنگنا قرار گرفته است [داویده مالاکاریا، ایل جورناله (ایتالیا)، 14 ژانویه 2017]
حرکت ترامپ خطرناک خواهد بود. وی در میان یک اپوزیسیون آشکار و یک اپوزیسیون پنهان و به همین دلیل نیز موذیانه تر در تنگنا قرار گرفته است
سال 2016 میلادی – رکورد صادرات نفتی ایران به هند [وستی کافکازا (روسیه)، 14 ژانویه 2017]
در سال 2016 میلادی، حجم سالیانه واردات نفتی هند از ایران به سطح رکوردار خود رسید، زیرا در پی لغو تحریم های اعمالی علیه تهران، چندین شرکت فرآوری مواد نفتی هندی خرید مواد خام از این کشور را از سرگرفتند. بر اساس گزارش های رسیده پیرامون حمل و نقل و گزارش Thomson Reuters Oil Research and Forecasts، افزایش چشمگیر فروش نفت، در سال 2016 میلادی، برای ایران، در میان صادر کنندگان نفت به هند، تصرف جایگاه چهارم را تضمین کرد و این در حالی است که در سال 2015 میلادی، ایران در این عرصه، جایگاه هفتم را از آن خود کرده بود.
شهید ایزدی
شهید ایزدی
ایران طرفدار فیلم «خانه پوشالی»، نماد «زوال آمریکا» است [غزل گلشیری، لوموند (فرانسه)، 13 ژانویه 2017]
یکی از شبکه های تلویزیون دولتی ایران سریال مشهور آمریکایی «خانه پوشالی» را پخش کرده است. در کشوری که پخش فیلم ها و سریال های خارجی ممنوع شده، این مسئله یک انقلاب به حساب می آید.
دومینیک مویسی: «در سال 2017 داعش به نوعی القاعده تبدیل خواهد شد» [لئوناردو مارتینلی، لااستامپا (ایتالیا)، 13 ژانویه 2017]
کارشناس ژئوپلیتیک و یکی از بنیانگذاران موسسۀ روابط بین الملل فرانسه (Ifri ) اظهار می دارد: «دولت اسلامی همچنان در سطح ارضی محدود خواهد شد»
از زمان لغو تحریم ها تا کنون، ایران نخستین هواپیمای ایرباس خود را تحویل گرفت [فیگارو (فرانسه)، 12 ژانویه 2017]
پنجشنبه گذشته هواپیمای ایرباس ای 321 با نشان هواپیمایی ملی ایران (هما) در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست. پس از لغو تحریم های اقتصادی، ایران یکصد فروند هواپیمای مسافربری به شرکت ایرباس سفارش داده است.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.