• مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
با وجود تحریم های امریکا، رنو در ایران باقی خواهد ماند [لوپینیونه (فرانسه)، 16 ژوئن 2018]
رئیس شرکت رنو در مجمع عمومی این گروه در پاریس گفت: «ما ایران را ترک نخواهیم کرد. اگرچه ناگزیر خواهیم بود تا حجم فعالیت خود را به شدت کاهش دهیم زیرا متقاعد شده ایم تا زمانی که این بازار باز است، ماندن در ایران قطعاً به نفع ما خواهد بود. ایران هشتمین بازار بزرگ شرکت رنو است و در سال گذشته میلادی این شرکت 160 هزار خودرو را در ایران فروخته است
شرکت نایک از اعضای تیم فوتبال ایران خواست از جای دیگری کفش خریداری کنند [جیسون رضاییان، واشنگتن پست (آمریکا)، 15 ژوئن 2018]
کارلوس کیروش ، سرمربی تیم ملی ایران ، از تصمیم نایک به شدت انتقاد کرد و خواستار عذرخواهی این شرکت شد. او گفت :"وظیفه من خلق شادی، تفریح و سرگرمی برای مردم است. ایران کشوری غنی از سنت ها و دارای هزاران سال تاریخ است و جای تاسف دارد که درک جهان در مورد مردم ایران صحیح و در خور ملت ایران نیست."
اجلاس اوپک (‌ روز بیست و دوم ) بررسی همکاری ها در تجدید نظر کاهش تولید نفت خام در کانون توجه [تاکاشی کومون، نیکی (ژاپن)، 17 ژوئن 2018]
اجلاس از پیش تعیین شده سازمان کشورهای تولید کننده نفت خام ( اوپک ) روز بیست و دوم ماه جاری در وین برگزار می شود. از قرار معلوم در چند روز آینده بررسی همکاری ها به منظور تجدید نظر در کاهش تولید نفت خام با حضور کشورهای مهم تولید کننده نفت خام غیر اوپک از جمله روسیه ، در این سازمان به بحث گذاشته خواهد شد.
انتقاد به تابلوی تبلیغاتی حمایت از تیم ملی ایران در جام جهانی فوتبال در روسیه «‌ هیچ زنی در حمایت از تیم ملی فوتبال ایران دیده نمی شود » [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 17 ژوئن 2018]
نبود تصویر زنان در تابلوی تبلیغاتی حمایت از تیم ملی فوتبال ایران که در رقابت های جام جهانی فوتبال در روسیه حضور دارد ، تبعیض تلقی شده و هدف انتقاد قرار گرفته است.
وضعیت ایران به اندازه ای که از بیرون دیده می شود، غم انگیز نیست [توبیاس مولر، فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ(آلمان)، 14 ژوئن 2018]
دویچه وله جایزه آزادی بیان را به صادق زیبا کلام، دانشمند علوم سیاسی ایران اعطا کرد. برنده این جایزه به طور جدی به ظرفیت دموکراتیک کشورش معتقد است. اما همین اخیرا او در آنجا به زندان محکوم شد.
ناو هواپیما بر ترومن به سمت سوریه: این همان ناو استفاده شده در حملۀ آمریکاست [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 16 ژوئن 2018]
بار دیگر ناو هواپیمابر یو اس اس هری اس ترومن به فراساحل سوریه باز می گردد. این بخشی از راهبرد جدید مورد درخواست جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا به شمار می آید. لیکن یک نشانۀ سیاسی و نظامی قوی نیز به این راهبرد ماتیس اضافه می شود: آمریکا بار دیگر به چند مایلی ساحل سوریه بازگشته است و دقیقاً با همان کشتی بازگشته که پس از حملۀ فرضی شیمیایی در شهر دوما همراه با فرانسه و انگلیس، ارتش دمشق را هدف قرار داد.
شرکت های کشتی رانی آلمانی اکنون با معضل ایران روبرو شده اند [بیرگر نیکولای، دی ولت (آلمان)، 16 ژوئن 2018]
شرکت "هاپاگ-لوید"، بزرگترین شرکت حمل و نقل کانتینری آلمان تصمیم گرفته است میزان همکاری خود را در زمینه حمل و نقل کانتینری با ایران کاهش دهد. آنطور که این شرکت هامبورگی احتمال می دهد، حتی ممکن است تا پایان سال این فعالیت ها کاملا متوقف شود. تصمیم هاپاگ-لوید با فضای حمل و نقل بین المللی همخوانی دارد.
خطر ساز بودن دیدار روسای جمهوری روسیه و امریکا برای ایران [ایگور سوبوتین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 17 ژوئن 2018]
انجام تدارکات برای برگزاری دیدار میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با دونالد ترامپ، همتای امریکایی اش، باعث ترس و وحشت مقامات ایران شده است. در این اواخر، روابط مسکو و تهران به خاطر پرونده سوریه تیره شده است.
چگونه اسرائیل قصد دارد به ایران هشدار دهد؟ [وستی کافکازا (روسیه)، 17 ژوئن 2018]
برنامه هسته ای ایران همچنان یکی از تهدیدات اصلی برای امنیت ملی اسرائیل بشمار می رود. تل آویو ناگزیر است، به تهدیدها از سوی تهران که آشکارا، هدف خود را نابودی دولت یهودی اعلام کرده است، واکنش نشان دهد.
رییس جمهور آمریکا «‌ به رهبر کره شمالی بسیار اعتماد دارم » [یاماموتو تایچی، ماینیچی (ژاپن)، 13 ژوئن 2018]
دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، پس از مذاکره سران آمریکا و کره شمالی در روز سیزدهم ماه جاری در مصاحبه با تلویزیون ای بی سی آمریکا در خصوص رهبر کره شمالی اظهار داشت:« به رهبر کره شمالی بسیار اعتماد دارم. »‌ رییس جمهور آمریکا در ادامه با اشاره به اینکه:«‌ وی تلاش می کند که همه مکان ها را عاری از سلاح اتمی کند و می خواهد از همین الان کارها در این راستا را شروع کند. » انتظاری دایر بر غیر هسته ای شدن کره شمالی در کوتاه ترین زمان ممکن نشان داده است.
راهبرد کلان اوباما- ترامپ [راس دوثات، نیویورک تایمز (امریکا)، 12 ژوئن 2018]
باید گفت ترامپ نیز همانند اوباما در ایجاد توازن در سیاست خارجی خود با مشکل مشابهی روبرو خواهد شد چون بار ناشی از سلطه طلبی بسیار سنگین است اما هر زمان که آمریکا خواسته است بار خود را در این زمینه سبک تر کند و دست از سلطه طلبی بردارد، اوضاع آنچنان آشفته و ناهنجار شده است که چاره ای جز بازگشت به وضعیت گذشته نداشته است. این وضعیت در خاورمیانه و در دوران دوم ریاست جمهوری اوباما رخ داد چون تلاش آمریکا برای سامان دادن اوضاع عراق از راه دور باعث پیدایش داعش شد و توافق هسته ای با ایران نیز احتمالا به بروز مناقشه در یمن و سوریه کمک کرد.
صادق زیبا کلام: «اروپایی ها قادر به نجات برجام نخواهند بود» [ارهان ستاراف، وستی کافکازا (روسیه)، 13 ژوئن 2018]
مصاحبه نشریه «وستی کافکازا» با صادق زیبا کلام، استاد علوم سیاسی در دانشگاه تهران
سخنان هنیه نشان دهنده بازگشت حماس به محور ایران است [العرب آنلاین (انگلستان)، 13 ژوئن 2018]
ستایش مکرر هنیه از روابط با ایران نشان می دهد جناح هوادار و حامی تهران در حماس هدایت این جنبش را پس از غلبه بر جناح مخالف تهران به دست گرفته است. سخنان هنیه در حمایت از نظام سوریه نیز تلاشی برای جذب روسیه و ایران است تا امکان حضور منطقه ای حماس فراهم شود.
ایران که تحت فشار قرار دارد، به مواضع خارجی و داخلی خود تحکیم می بخشد [پراودارو (روسیه)، 13 ژوئن 2018]
فشارهای امریکا و اسرائیل به ترمیم تدریجی موضع سیاستمداران محافظه کار در ایران منجر می شود و تهدیدها و باج گیری های واشنگتن و تل آویو اروپا و ساختارهای بین المللی را قانع نمی کند.
تحریم های ترامپ ایران را در جام جهانی بدون کفش می گذارد [فرانچسکو مورونه، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 12 ژوئن 2018]
شرکت نایک به تیم ملی ایران اعلام کرد که دیگر نمی تواند کفش بازیکنان آن را تأمین کند. چه بسا که آنها ناگزیر شدند از فروشگاه های ورزشی روسیه اقدام به خرید مایحتاج خود بکنند. مأموریت ایران در مسابقات جام جهانی روسیه به سبب حضور در گروه مرگ با اسپانیا، پرتغال و مراکش از قبل هم پیچیده بود و اکنون با این وضعیت ممکن است پیچیده تر هم بشود. آری، تیم ملی ایران در آستانۀ برگزاری اولین بازی خود در مقابل مراکش این خبر بد را از شرکت نایک دریافت نمود.
ترامپ پس از رفیق کیم: و اکنون ایران [محمد بلوط، الاخبار (لبنان)، 13 ژوئن 2018]
می توان فهرست طولانی از انگیزه های نرمش ترامپ در برخورد با مسئله هسته ای کره تهیه کرد. اما آنچه در راس این فهرست قراردارد ادامه از میان بردن دستاوردهای اوباما در داخل و خارج است. از میان بردن میراث رئیس جمهور پیشین و دگرگون کردن اولویت های راهبردی تنها رویکردی است که در طرز تفکر ترامپ می توان آن را دارای ثبات تلقی کرد. اعتقاد داریم معضل واقعی برای دولت آمریکا در سنگاپور گسترش یا جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای به هر قیمت و در هر مکانی نیست بلکه تدوین دوباره اولویت ها و به عقب راندن اولویت "مهار چین" یعنی اولویت دولت باراک اوباما و بازگشت به اولویت "خاورمیانه" است.
موافقت رییس جمهور آمریکا با غیر هسته ای شدن گام به گام کره شمالی [شی بوئه چی هارا،‌ ماینیچی (ژاپن)، 13 ژوئن 2018]
روز سیزدهم ماه جاری یا به عبارتی یک شب پس از مذاکره هسته ای رسانه های دولتی کره شمالی در خصوص مذاکره سران و همچنین محتوی بیانیه مشترک گزارش دادند.
ملاقات با کیم جونگ اون: دونالد ترامپ در برابر چالش دیپلماسی [ژیل پاری، لوموند (فرانسه)، 11 ژوئن 2018]
هشتم مارس، ترامپ رئیس جمهور پیش بینی ناپذیر آمریکا با قبول دعوت کیم جونگ اون همه را غافلگیر کرد. این ملاقات پس از دو شکست امریکایی ها در طول بیست و پنج ساله گذشته برای خلع سلاح کره شمالی روی می دهد. اوضاع تغییر کرده است و پیونگ یانگ تاکید می کند که مهارت سلاح اتمی را به دست آورده است. دونالد ترامپ مانند اسلاف خود در برابر کره شمالی محتاطانه عمل نمی کند. رئیس جمهور امریکا با این عقیده که مذاکره کننده بی نظیری است، برای آغاز روندی که باید خلع سلاح کامل و برگشت ناپذیر را فراهم آورد، بر عامل شخصی تکیه می کند.
تبادل نظر مستقیم دولت ژاپن با آمریکا پیرامون مذاکره سران [اودانکا ماسارو، ماینیچی (ژاپن)، 12 ژوئن 2018]
دولت ژاپن مذاکره سران آمریکا و کره شمالی را که از صبح روز دوازدهم ماه جاری آغاز شده ، با دقت زیر نظر گرفته است. سوگی یوشی هیده ، دبیر اول کابینه ژاپن ، در مصاحبه مطبوعاتی که پس از پایان جلسه کابینه برگزار شد ، گفت:«‌ ما به شدت امیدواریم که این مذاکره فرصت مناسبی را برای پیشبرد مسائل مربوط به هسته ای ، موشکی و مهم تر از همه ربوده شدن افراد ژاپنی فراهم آورد. همچنین امیدواریم که این مذاکره تاریخی گامی بزرگی در جهت ثبات و صلح شرق آسیا بر دارد. »
مذاکره سران آمریکا و کره شمالی [تاکاموتو، ماینیچی (ژاپن)، 12 ژوئن 2018]
مذاکره سران میان دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا و کیم جون اون ، رهبر کره شمالی ، از ساعت نه صبح روز دوازدهم ماه جاری در سنگاپور آغاز شده است. مذاکره این بار در واقع نخستین مذاکره میان دو کشور در طول تاریخ به شمار می آید.
ترامپ و گروه هفت: مرد قلدری که خواستار متزلزل ساختن جهان است [آلساندرو تورچی، پانوراما (ایتالیا)، 11 ژوئن 2018]
ترامپ با یک توئیت اجلاس گروه هفت را رد کرد و توجهات را به سوی دیدار با کیم یونگ اون معطوف ساخت. به سختی می توان باور کرد که وی دچار خشم آنی شده باشد. وی اعلام کرد که قصد امضای بیانیۀ مشترک با سایر رهبران اروپایی را ندارد.
نفسی به بمب های [هسته ای] [اوگو ترامبالی، ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 11 ژوئن 2018]
شاید ترامپ و کیم همدیگر را در آغوش بگیرند. شاید توافق هسته ای ایران به طرز معجزه آسایی نجات یابد. در هر صورت در سال 2020 یعنی تا کمتر از دو سال دیگر پیمان استارت جدید یعنی پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی منقضی خواهد شد. احتمال کمی وجود دارد که در این جغرافیای سیاسی روس ها و آمریکایی ها تصمیم به تمدید آن بگیرند. با منقضی شدن پیمان استارت این دو ابرقدرت و متعاقب آن کل جهان بدون یک توافق مربوط به کاهش تسلیحات هسته ای باقی خواهند ماند.
روح شانگهای دوست شما است: در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای چه قرارهایی اتخاذ شد؟ [اف رستم فلاح،‌ گازتارو (روسیه)، 12 ژوئن 2018]
در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای که در چین برگزار شد، بیانیه چینگدائو به تصویب رسید. در این سند گفته می شود که چگونه کشورهای سازمان همکاری های شانگهای با «سه نیروی شر» مبارزه کنند و انسجام اقتصادی خود را افزایش دهند.
مذاکرات جنجالی، تغییر موضع ترامپ...تکرار شکست گروه 7 [فیگارو (فرانسه)، 10 ژوئن 2018]
در ملاقات ترامپ با دیکتاتور کره شمالی هیچ چیز نباید مغایر با حالت «خشن» رئیس جمهور شورشی باشد که به نام اولویت منافع آمریکا، «نخست آمریکا»، سر سازش با هیچ کس ندارد. نخست وزیر کانادا گفته بود که کانادا اجازه تهدید و ارعاب را نخواهد داد و مجبور خواهد شد به تعرفه های گمرکی پاسخ دهد. سخنان نخست وزیر کافی بود تا خشم ترامپ را که عازم سنگاپور برای ملاقات با کیم جونگ اون بود، برانگیزد تا خودداری «توهین آمیز» آمریکا از چشم پوشی افزایش تعرفه های گمرکی را، یادآوری کند.
اردن: کمک 2.5 میلیارد دلاری برای عبور از بحران [لوموند (فرانسه)، 10 ژوئن 2018]
روز دوشنبه یازدهم ژوئن خبرگزاری سعودی اعلام کرد که عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت با کمک 2.5 میلیارد دلاری به اردن موافقت کردند تا از بحران مهم اقتصادی و اجتماعی عبور کند. این خبرگزاری خاطرنشان ساخت: «با توجه به روابط دوستانه سه کشور کمک اقتصادی بالغ بر 2.5 میلیارد دلار را تامین خواهند کرد.»اقتصاد اردن دوره دشواری را پشت سر می گذارد- بانک جهانی «چشم انداز ضعیف رشد در سال 2018» را پیش بینی کرده، نرخ بیکاری 18.5 درصد است و 20 درصد مردم زیر خط فقر زندگی می کنند.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴