• مقالات

کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
آمریکای شکست خورده[عبدالحلیم قندیل، القدس العربی (انگلستان)، 15 اکتبر 2018]
محاسبات نظامی در منطقه خاورمیانه دیگر به نفع واشنگتن نیست و آمریکا حاضر نیست وارد جنگی برای اشغال ایران و سرنگون کردن نظام آن شود زیرا ایران شکار آسانی نیست و واشنگتن امیدی به پیروزی بر آن ندارد. هرچند کشورهای خلیجی حاضرند هزینه جنگ با ایران را به آمریکا بپردازند ولی ترامپ می خواهد بدون آن که وارد جنگ شود پولهایشان را بگیرد.
سرکوبگری حکومت ها، جنبش های اصلاح طلبانه را از میان نمی برد[سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 15 اکتبر 2018]
نیروهای مخالف عربی ابتدا گمان می کردند جامعه بین المللی مقامات سعودی را قاطعانه مجازات خواهد کرد و این مقامات و دیگر حکومت هایی را که به تعقیب مخالفانشان در خارج از مرزها می پردازند از ارتکاب جنایاتی مشابه در آینده باز خواهد داشت. اما ظاهرا چنین نشد و پس از شوک اولیه، اوضاع آرام گرفت. در دنیایی که به تدریج از ارزش های آزادی و دموکراسی و حقوق بشر فاصله می گیرد، منافع اقتصادی به معیار اصلی برای مشخص کردن سیاست های این کشورها و روابط آنها تبدیل شده است.
بیانیه مشترک وزیران امور خارجه آلمان ، انگلستان و فرانسه [کایو کوگشی، آساهی (ژاپن)، 15 اکتبر 2018]
وزیران امور خارجه آلمان ، انگلستان و فرانسه روز چهاردهم ماه جاری با انتشار بیانیه ای مشترک « نگرانی جدی » در خصوص مفقعود شدن خبرنگار معروف و منتقد دولت عربستان سعودی را اعلام کردند.
اموال فرهنگی دزدیده شده ایران باستان پس از گذشت هشتاد سال از آمریکا به ایران بازگردانده شد[نیکی (ژاپن)، 15 اکتبر 2018]
نقش برجسته با ارزش از آثار هنری دوران امپراطوری سلسله هخامنشیان که در دهه 1930 میلادی از ایران به سرفت رفته بود ، پس از گذشت حدود هشتاد سال از آمریکا به ایران برگردانده شد.
رسوایی خاندان سلطنتی سعودی: ناپدید شدن یک روزنامه نگار ممکن است به ایجاد بحران در روابط آمریکا با سعودی ها منجر شود[وال استریت ژورنال(امریکا)، 13 اکتبر 2018]
گرچه جناح چپ در آمریکا، ترامپ و داماد وی کوشنر را که روابط دوستانه و گرمی با بن سلمان دارند در ارتباط با ناپدید شدن خاشقجی مسئول می دانند اما این کار نمی تواند ارتباطی با آن ها داشته باشد. هر دولتی در آمریکا از فرد اصلاح طلبی در عربستان که تلاش می کنند ماجراجویی ها نظامی ایران را مهار کند حمایت خواهد کرد اما قتل این چنین فجیع و هولناک، بی تردید بر روابط ریاض- واشنگتن تاثیر منفی برجای خواهد گذاشت. سناتور های دمکرات و جمهوری خواه می گویند در صورت اثبات قتل خاشقجی به دستور مقامات سعودی همکاری های نظامی آمریکا و عربستان آسیب خواهد دید. با اینکه سعودی ها در صورت خودداری آمریکا از فروش اسلحه به آنها می توانند از روسیه و چین جنگ افزار مورد نیاز خود را خریداری کنند اما کاخ سفید نمی تواند بی ثباتی عربستان و آسیب پذیر شدن آن را در برابر ایران، تحمل کند
ماجرای خاشقجی: مجازات عربستان سعودی در واشنگتن در حال بررسی است[ژیل بیاست، لاکروا (فرانسه)، 14 اکتبر 2018]
سناتورهای جمهوریخواه حتی تهدید کرده اند که در صورت تایید مسئولیت عربستان در قتل خبرنگار سعودی، فروش سلاح به عربستان را متوقف می کنند.با این حال دونالد ترامپ بدون مشخص کردن ماهیت «مجازات شدید» احتمالی مخالفت خود را با مجازات های اقتصادی یادآوری کرد. اما در مورد تصویب تحریم های روسیه در کنگره دونالد ترامپ با وجود مخالفت شخصی خود به آن چراغ سبز نشان داد، این امر نشان می دهد که در این مورد رئیس جمهور امریکا تنها تصمیم گیرنده حکومت امریکا نیست.
نیروهای جهادی در سوریه عقب نشینی از ادلب را رد می کنند[لوموند(فرانسه)، 14 اکتبر 2018]
هیئت تحریر الشام، شاخه اصلی نیروهای جهادی در ادلب و به جای مانده از شاخه سوری القاعده، بدون رد پیمان هفدهم سپتامبر، اعلام کرد که سلاح هایش را کنار نمی گذارند.این گروه که با گروه های دیگر بیش از دو سوم این منطقه و 60 درصد این استان را کنترل می کند، در برابر دوگانگی اشغال روسیه و هر گونه اعتماد وعده های آن هشدار داد. توافق روسیه و ترکیه یک منطقه غیرنظامی یا حایل را پیش بینی می کند تا مناطق تحت کنترل دمشق را از مناطق تحت کنترل شورشیان جدا کند و از فاجعه انسانی در ادلب جلوگیری کند.
مک گورک در پیامی به سلیمانی: نمی خواهیم به ایران از پشت خنجر بزنیم[ایلیا. ج. مغنایر، الرای (کویت)، 14 اکتبر 2018]
حکومت آمریکا در تاثیر گذاری بر اشخاص برجسته در رهبری عراق موفق عمل کرد و در راس این افراد سید عمار عبدالعزیز حکیم و العبادی هستند. العبادی دفتر کارش، با افرادی خود را محاصره کرده که دستورات آمریکا را می شنوند زیرا به نابودی و زوال نظام ایران قانع شده اند و آروزی آن ها با واقعیت ترکیب شد. این افراد از جنگ سوریه درس عبرت نگرفتند به این ترتیب که همه باور داشتند رئیس جمهور بشار اسد طی سه یا شش ماه یا حداکثر یک سال سرنگون می شود. اما همچنان در قدرت باقی است و مدافعان جنگ و تغییر حکومت ها در رسیدن به هدف خود پس از هفت سال از جنگ سوریه شکست خوردند.
آیا میان احتمال برکناری جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و نزدیک بودن اعمال تحریم های نفتی علیه ایران رابطه ای وجود دارد؟[سرمقاله، رای الیوم (انگلستان)، 14 اکتبر 2018]
رئیس جمهور دونالد ترامپ به احتمال استعفا یا برکناری وزیر دفاع خود جیمز ماتیس طی روزهای آینده اشاره کرد. رئیس جمهور آمریکا نمی تواند ناگهان به چنین اقدامی مبادرت کند مگر اینکه عملا تصمیم خود را گرفته و جایگزینی را آماده کرده باشد.
عراق بدون آب مانده است: خطر 4 میلیون آواره وجود دارد[مائوروایند لیکاتو، ایل جورناله (ایتالیا)، 14 اکتبر 2018]
صادرات نفت در سال 2018 رکوردشکن بود. عراق هرگز در تاریخ اخیر موفق نشده بود تا این اندازه طلای سیاه صادر کند. لیکن در کشوری که در بین النهرین واقع شده است، برعکس اکنون وارد کردن آب امری ضروری به نظر می رسد. در آنجا که مشاهدۀ حوضچه های نفتی در سطح زمین امری نادر به شمار نمی آید، کمتر از هر زمان دیگر خبری از نهرها و جوی های آب نیست.
حضور تروریست ها در میان مهاجران. بروکسل نیز این موضوع را تأئید می کند[فرانچسکو دپالو، ایل جورناله (ایتالیا)، 14 اکتبر 2018]
بروکسل نیز زبان به اعتراف می گشاید: دستکم 200 هزار نفری که همراه مهاجران و با استفاده از مدارک جعلی وارد اروپا شده اند، تروریست و جنایتکار بالقوه هستند. دیمیتریس آورامپولوس، کمیسر اتحادیۀ اروپا در امور پناهجویان به طور تلویحی این موضوع را فاش ساخت. کارشناسان امنیت نیز هشدار می دهند که این امر علت ورود کنترل نشدۀ جنایتکاران و تروریست ها به اتحادیۀ اروپا به شمار می آید.
در جهان عرب، چشم انداز اسرائیل به عنوان کشور تامین کننده هم پرطرفدار بوده و هم نگران کننده است[اولریش اشمیند، نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)، 14 اکتبر 2018]
خط لوله گاز عرب یکی از قربانیان اصلی خشونت در خاورمیانه است. این خط لوله که در اوایل قرن حاضر تاسیس گردید، گاز طبیعی مصر را به اردن، لبنان، سوریه و اسرائیل منتقل می کرد. اما پس از حملات تروریستی متعدد، از سال 2012 دیگر از این خط لوله استفاده نمی شود.
آیا ترامپ با استیضاح روبروست ؟[پیتر بیکر، نیویورک تایمز (امریکا)، 13 اکتبر 2018]
رهبران دمکرات ها در کنگره نمی خواهند مساله استیضاح احتمالی ترامپ را در حالیکه کارزار انتخاباتی در جریان است، عنوان کنند چون از آن بیم دارند که این مساله به دست آویزی برای ترامپ و هواداران او برای حمله به دمکرات ها تبدیل شود. البته بعید به نظر می رسد که دمکرات ها در صورت پیروزی در انتخابات، مساله استیضاح ترامپ را کنار بگذارند. سه چهارم از دمکرات های عضو کنگره گفته اند که خواستار استیضاح ترامپ هستند. نکته دیگری که لازم به یادآوری است علاقه بسیاری از شهروندان آمریکا به استیضاح ترامپ در مقایسه با مدافعان استیضاح کلینتون یا نیکسون در ابتدای فاش شدن رسوایی واتر گیت است.
بازی امریکایی ها با طالبان[ولادیمیر سکاسیریف، نزاویسیمایا گازتا (روسیه)، 15 اکتبر 2018]
واشنگتن با بحث و بررسی مساله خروج قوای خود از افغانستان در مذاکرات قطر با طالبان موافقت کرده است. امریکا در این خصوص سکوت اختیار کرده، اما، انجام این مذاکرات تائید شده است. گفته می شود که در این دیدار، زلمای خلیل زاد، نماینده ویژه رئیس جمهور امریکا، حضور داشته است.
«براساس سناریوی سوریه»: چرا تهران اطمینان دارد که امریکا برای سرنگونی رژیم در این کشور تلاش می کند[راسیسکایا گازتا(روسیه)، 15 اکتبر 2018]
[آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، باور دارد که واشنگتن جنگ روانی و اقتصادی علیه تهران به راه انداخته است و برای خدشه وارد کردن به دولتمداری و سرنگونی رژیم در این کشور تلاش می کند.
وزیر کشور عربستان سعودی مداخله این کشور در مفقود شدن خبرنگار را « ادعای بی پایه و اساس » خواند[تاکانو یوسوکه، آساهی (ژاپن)، 14 اکتبر 2018]
امیر عبدالعزیز بن سعود ، وزیر کشور عربستان سعودی ، در خصوص مداخله این کشور در مفقود شدن خبرنگار معروف و منتقد عربستان سعودی با اشاره به اینکه:« چنین ادعایی دروغ و بی پایه و اساس است »‌ مدعیان این خبر را به شدت سرزنش کرد.
ترامپ عربستان سعودی را به جهت قتل خبرنگار مجازات می کند[ناکامورا، نیکی (ژاپن)، 14 اکتبر 2018]
دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، روز سیزدهم ماه جاری در ارتباط با قتل خبرنگار معروف و منتقد دولت عربستان سعودی اعلام کرد ، چنانچه مداخله دولت عربستان سعودی در قتل خبرنگار به اثبات برسد ، عربستان سعودی را «‌ مجازات » خواهد کرد.
تحریم های تازه ترامپ علیه ایران ممکن است برای خدمات مالی بین المللی مشکلاتی ایجاد کند [پیتر ایویس، نیویورک تایمز (امریکا)، 12 اکتبر 2018]
ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد بنیاد دفاع از دمکراسی ها، راه دیگری به جز تحریم سوئیفت را پیشنهاد کرده است. آمریکا به جای تحریم کردن سوئیفت می تواند اعضای هئیت مدیره این سازمان را در فهرست افراد تحریم شده قرار دهد. این کارشناس می گوید دولت ترامپ با این کار می تواند سوئیفت را بدون ایجاد اختلال جدی در فعالیت آن تحت فشار قرار دهد.
ورود کشیش برانسون به امریکا پس از آزادی از امریکا[لوموند (فرانسه)، 14 اکتبر 2018]
کشیش اندرو برانسون که در بحران دیپلماتیک بین واشنگتن و آنکارا به دام افتاده بود، روز شنبه سیزدهم اکتبر پس از آزادی از دو سال زندان در ترکیه به آمریکا بازگشت و در کاخ سفید با دونالد ترامپ ملاقات کرد.دونالد ترامپ بلافاصله از رجبب طیب اردوغان، همتای ترک خود، تشکر کرد، اما رجب طیب اردوغان در صفحه توییتر خود پاسخ داد که آزادی کشیش برانسون نتیجه دخالت وی نبوده بلکه این تصمیمی است که دادگاه ترکیه با استقلال کامل اتخاذ کرده است.
آیا ماجرای ناپدید شدن خاشقجی پایان چک سفید دادن آمریکا به عربستان خواهد بود[لس آنجلس تایمز(امریکا)، 13 اکتبر 2018]
اسرار حاکم بر ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی همچنین می تواند به تغییر در سیاست امریکا در قبال عربستان سعودی منجر شود. این سیاست در زمان دولت ترامپ به گونه مسئولیت نا پذیر منعطف بوده است. حقیقت درپس مفقود شدن خاشقجی هرچه که باشد، امریکا باید نوشتن چک سفید برای عربستان سعودی را متوقف سازد.
عربستان سعودی کشوری برای زنان نیست[اسماء داچان، آونیره (ایتالیا)، 13 اکتبر 2018]
چهرۀ تاریک وضعیت زنان در عربستان. از زنان کارگر خارجی گرفته تا کنیزانی در میان خانواده های ثروتمند. آسمانخراش های مدرن در کشورهای حاشیۀ خلیج فارس چندان با اهرامی که توسط مصریان قدیم ساخته می شدند، تفاوت ندارند. بناهایی که طبقه ای از نخبگان ممتاز از آن بهره می جویند و با خون و عرق کارگرانی که از هرگونه حق و حقوقی محروم اند، ساخته شده اند.
چین پیمانکاران را در جادۀ جدید ابریشم مستقر می سازد[آلبرتو بلوتو، ایل جورناله (ایتالیا)، 13 اکتبر 2018]
در سال 2013 زمانی که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین ایدۀ بزرگ خود را به منظور برقراری تماس با جهان معرفی کرد، راه جدید ابریشم به نظر یک طرح مبهم و تقریباً یک رویاپردازی آمد. لیکن 5 سال بعد ابتکارعمل یک «کمربند، یک جاده» به تدریج شروع به انتشار تأثیرات خود در خارج از چین نمود.
همچنان ابهاماتی درباره سرنوشت خاشقچی، خبرنگار عربستان سعودی وجود دارد[اینگا راگ، نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)، 13 اکتبر 2018]
روز به روز جزئیات وحشتناک بیشتری در مورد پرونده جمال خاشقچی، روزنامه نگار ناپدید شده افشا می شود. بر اساس گزارش های رسانه های ترکیه و آمریکا، محققان فایل های صوتی و ویدیویی در اختیار دارند که ترور خاشقچی در کنسولگری سعودی را اثبات می کند. مقامات ترکیه تا کنون رسما این ادعا را تایید نکرده اند. طی روزهای اخیر، آنها به تدریج یافته های خود را در اختیار رسانه های داخلی و خارجی قرار داده اند. به نظر می رسد این اطلاعات سوء ظن های قتل خاشقچی را تایید می کند. اگر واقعا چنین قتل بی رحمانه ای رخ داده باشد، روابط نه چندان دوستانه بین آنکارا و ریاض دچار بحران بسیار عمیقی خواهد شد.
چرا ترکیه دقیقا اکنون برونسون، کشیش آمریکایی را آزاد کرده است[کلمنس ورگین، دی ولت (آلمان)، 13 اکتبر 2018]
در روز جمعه، یک دادگاه ترکیه به ماه ها درگیری میان دولت ترامپ و ترکیه خاتمه داد و آندرو برونسون، کشیش آمریکایی را از حصر خانگی آزاد کرد.
آمریکا به سوی دوران جنگ سرد با چین پیش می رود[مایکل بندر، وال استریت ژورنال(امریکا)، 13 اکتبر 2018]
دولت ترامپ عزم خود را برای مقابله با دولت چین که به باور کاخ سفید سال ها به گونه ای لگام گسیخته در زمینه های نظامی، اقتصادی و سیاسی رفتاری تهاجمی داشته، جزم کرده است و بیم آن می رود که روابط پکن – واشنگتن به شدت تیره شود. در هیجده ماهی که از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ می گذرد، روابط پکن – واشنگتن بیشتر به گفتگو درباره چگونگی مهار کره شمالی و ایجاد تعادل در تجارت این دو قدرت بزرگ جهان اختصاص داشته اشت. اکنون که دولت ترامپ برای رسیدن به توافق با کره شمالی نیازی به کمک های چین ندارد، موضع خصمانه خود علیه پکن را آشکار کرده است.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴