• اخبار

باحضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزدانجام شد:رونمایی از کتاب آشنایی با خط قرآن کریم تألیف سیدحسین میرتقی

باحضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزدانجام شد:رونمایی از کتاب آشنایی با خط  قرآن کریم تألیف سیدحسین میرتقی
باحضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد رونمایی از کتاب آشنایی با خط قرآن کریم تألیف سیدحسین میرتقی برگزار شد.

مجید جوادیان‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد دراین مراسم اظهار کرد: آثار مختلف پژوهشی در زمینه قرآنی که تدوین شده، اصلا ًکافی نیست، لااقل آنچه در کشور ما صورت می‌گیرد کافی نیست.
وی ادامه داد: در جوامع دیگر که نگاه می‌کنیم یا زمان‌های گذشته بعضی آثارهای پژوهشی فوق‌العاده که انجام شده، هم‌اکنون جای آن خالی است به‌ویژه علوم بیرونی از قرآن مثل جامعه شناسی، زبان شناسی، روانشناسی و... که پیشرفت بیشتری داشته و ابزارهایی هستند که می‌توان با آن ابزارها به سمت قرآن کریم برویم و ناگفته‌ها و بعضی اقدامات انجام نشده را اجرایی و بیان کنیم.
جوادیان زاده با اشاره به تالیف کتاب آشنایی با خط قرآن کریم توسط استاد میرتقی گفت: این کتاب بسیار ارزشمند است هم از نگاه زبان‌شناسی که علم مدرن است، هم از نوع روش و تلاش انجام شده و نتیجه آن که حاصل کاری متفاوت است، البته با خضوع تمام آشنایی با خط قرآن نامگذاری شده ولی بیش از آشنایی است و کنکاش‌هایی ایجاد شده که می‌تواند مسیر جدیدی را در جهت پژوهش در زمینه خط قرآن باز کند.
وی با اشاره به اینکه زبان و لفظ و معنا غیرقابل تفکیک است و بسیار مهم است که دقت در مورد زبان قرآن هم صورت گیرد گفت: نکات زبان بسیار راهگشاست و در فهم قرآن بسیار موثر است که در حال حاضر این اقدام کمتر انجام شده و در حال حاضر در دنیا هم از قرن بیستم به بعد تمام آثار برجسته و بزرگ دنیا چه کتب آسمانی و چه کتب زمینی مثل آثار ادبی و .. با نگاه زبان شناسانه دوباره بازخوانی و بررسی می شود چراکه افق‌های جدیدی در متون کهن باز می‌کند.
وی با اشاره به هفته کتاب و بزرگداشت آن تصریح کرد: براساس سیاستگذاری‌های جدید این اداره کل محور فعالیت‌ها کتاب است و همه برنامه‌های فرهنگی هنری باید نسبت خود را به کتاب مشخص کند.
جوادیان‌زاده با اشاره به اجرای برنامه‌های متعدد در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، راه‌اندازی باشگاه کتابخوانی را از جمله این اقدامات برشمرد و بیان کرد: این اقدام با هدف ترویج و توسعه فرهنگ مطالعه در گروه‌های سنی مختلف انجام شد تا با محوریت کتاب انسجام گروهی ایجاد شود و همچنین شناسایی افرادی که در این راه قدم بر می‌دارند.
وی با اشاره به اینکه کمک به چاپ کتب ارزشمند در شورای فرهنگ عمومی مورد تاکید است و کمک به افرادی که استطاعت مالی در این زمینه ندارند گفت: همه باید با کتاب آشتی کنیم چرا که معتقدیم جامعه کتاب خوان جامعه فرهنگ پذیر و آموزش پذیر است.
حسین قادری، مدیر مسئول موسسه فرهنگی، هنری و قرآنی ثقلین یزد نیز در این مراسم از برگزاری دوره پیشرفته تربیت مربی روخوانی و روان خوانی قرآن کریم توسط استاد میرتقی در این موسسه خبر داد و اظهار کرد: این دوره تاکنون در یزد و تفت برگزار شده و سومین دوره در این موسسه برگزار خواهد شد که امیدواریم در شهرستان‌های دیگر نیز برگزار شود.
وی تصریح کرد: بعد از حدود یکسال پیگیری خوشبختانه اخیراً مجوز نشریه تخصصی قرآنی به نام ثقلین اخذ شد که به معرفی ظرفیت‌های قرآنی همه موسسات و فعالان می پردازد و اولین شماره آن دی ماه منتشر خواهد شد.

روابط عمومی
۳ آذر ۱۳۹۷ ۰۸:۲۳
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98