• اخبار

در کانون‌های مساجد نیازمند ایجاد بستر گفتگو بین جوانان جهان اسلام هستیم

در کانون‌های مساجد نیازمند ایجاد بستر گفتگو بین جوانان جهان اسلام هستیم
مروارید با اشاره به اینکه گفتگو با جهان غرب و مبتنی بر زیباییهای کلام اهل بیت(ع) باید از مسجد آغاز شود، گفت: تبیین محاسن کلام اهل بیت(ع) وظیفه کانون های فرهنگی هنری مساجد است. به گزارش روابط عمومی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، «جعفر مروارید» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی، امروز(۱۵ آذرماه) در دومین گردهمایی مسئولین استانی و ستادی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به نقش اجتماعی فرهنگی اماکن مذهبی در مشهد، افزود: مساجد تنها محل عبادت و ارتباط دو طرفه بین خدا و انسان نیست و کارکرد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه اگر به نفش مساجد در زمان پیامبر(ص) توجه کنیم، ارتباط اجتماعی سیاسی متناسب با شرایط فرهنگی را مشاهده می کنیم، اظهار داشت: وقتی از مدنیت سخن می گوییم مقصود فضای اجتماعی است که مفاهیم اخلاقی و نحوه تعامل با استانها در آن محقق شود.
 
مروارید با تاکید بر اینکه در فلسفه اجتماعی اسلام، ارتباط انسان با یکدیگر تعریف می شود، افزود: مسجد مهمترین پایگاه مدنی انسان است و می تواند بخش هویت ساز را به عنوان نهاد اجتماعی در شهر ایفا کند.
 
وی با اشاره به اینکه چون در مسیحیت، کلیه مراسمات دینی را انجام می دادند، از این رو همیشه مورد انتقاد روشنفکران بودند ولی اخیراً در کنار کلسیاها نهادهای اجتماعی راه اندازی شده، ادامه داد: مسجد به ذات، نهاد اجتماعی است و نیاز به تاسیس هیج نهادی در کنار خود ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با بیان اینکه مسجد می تواند احیا‌کننده هویت اصلی افراد جامعه باشد، اظهارداشت: حضور جوان امروز در مراسمات عبادی، چشمگیر و غافلگیر کننده است ولی این نسل تشنه درک مفاهیم ناب اهل بیت(ع) است.
 
مروارید تبیین زیبایی های کلام اهل بیت(ع) را وظیفه کانون های فرهنگی هنری مساجد دانست و ادامه داد: در کانون های فرهنگی هنری مساجد نیازمند گفتگوی جوانان جهان اسلام یا جوانان جهان غرب هستیم و این جریان باید از مساجد که پایگاه توحید است آغاز شود و هر فعالیتی که برای توسعه مفاهیم دینی از طریق مساجد انجام شود، نشانه دینداری است.
۱۵ آذر ۱۳۹۷ ۲۰:۱۹
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98