اخبار

در دومین گردهمایی شاعران استان یزد مطرح شد:

۴۸ انجمن شعر در یزد ثبت شد

۴۸ انجمن شعر در یزد ثبت شد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد گفت: تاکنون ۴۸ انجمن شعر و ادب که در مناطق مختلف این استان فعالیت داشتند، با مراجعه به اداره شهرستان‌ها نسبت به ثبت در سامانه اقدام و کد دریافت کردند.

مجید جوادیان زاده در دومین گردهمایی شاعران استان یزد افزود: این انجمن‌ها شناسه دارند، و عمدتا انجمن‌های محلی و خانوادگی هستند که با این اقدام می‌توانیم علاقه‌مندان را هدایت کنیم تا در نزدیک‌ترین محل زندگی خود از این انجمن‌ها بهره ببرند و این روند ادامه دارد.

وی ادامه داد: در استان از گذشته تاکنون شاعران زیادی فعالیت داشته و دارند و در سال‌های اخیر از لحاظ تعداد بسیار بیشتر شدند و موجی از علاقه به شعر به وجود آمده است.

جوادیان زاده اظهارداشت: متاسفانه انجمن‌ها گمنام ماندند و علی رغم فعالیت‌های بسیار اثرگذاری که داشتند هیچ گونه مشخصات و آماری از آنها وجود نداشت لذا از سال گذشته ثبت انجمن‌های ادبی و فرهنگی در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها قرار گرفت و نسبت به ثبت انجمن‌های پراکنده اقدام شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با اشاره به اینکه شعر عرصه عرض اندام و تجلی قدرت ایرانیان است گفت: شاید در جامعه ایران هستیم این قدرت را درک نکنیم اما هنگامی که در خارج کشور این موضوع را بررسی می‌کنیم بسیاری آرزو دارند مثل جامعه فرهیخته ایران باشند.

وی با اشاره به اینکه این نشست فقط مختص شعراست تا گردهمایی و معرفی همه شاعران استان انجام شود ،افزود: اختلاف سلیقه در همه بخش‌ها وجود دارد و مهم این است که راه را گم نکنیم و از این اختلاف نظرها در راه سازندگی و رفع نقایص استقاده شود و به توانمندی استعدادهای استان به ویژه در بخش جوانان و نوجوانان کمک کنیم.

همچنین رئیس انجمن شعر و ادب استان یزد گفت: ادب و شعر فارسی دریای غنی اخلاق و معارف است حتما باید زمینه استفاده همه اقشار از این دریای رنگارنگ استفاده شود.

غلامرضا محمدی(کویر) افزود: از انجمن‌های شعر تقاضا داریم حتما در نشست‌های خود مهمانانی از مناطق دیگر استان دعوت کنند تا حال و هوای تازه‌ای به شب‌های شعر و انجمن‌ها داده شود.

وی ادامه داد: همچنین اساتید ادبیات که تعداد آنها در استان زیاد است،حتما کلاس‌هایی برگزار کنند و اشکالات وزنی اشعار رفع شود و گاها برخی افراد اشعاری می‌سرایند که دارای اشکالات وزنی است اما هیچ کس به آنها نمی‌گوید.

رئیس انجمن شعر و ادب استان اظهارداشت: در مسابقاتی که با همکاری آموزش و پرورش محله برگزار می‌شود نسبت به جذب استعدادهای جدید اقدام کنید و همچنین شاعران باید در بحث نوحه‌سرایی ورود کنند و متاسفانه عدم ورود شعرای متعهد باعث شده است برخی از افراد اشعاری بسرایند که خوب نیست لذا در حسینیه ایران که همواره به

داشتن نوحه‌هایی با اشعار وزین شهره بود باید همچنان شعرا حضور داشته باشند.

کویر ادامه داد: یکی از گلایه‌های ما این است ،عده‌ای با حرکت‌های نرم و مرموزانه و با اسم و رسم شهدا جریانی را به راه انداخته‌اند و این به دلیل عدم حضور انجمن‌های شعر است لذا در این زمینه باید حضور داشته باشیم، هرچند مشکلات وجود دارد باید به مردم امید بدهیم و همچنان که در مطلع غزلیات حافظ و دیگر شعرا عمدتا اشعاری با انرژی مثبت وجود دارد لذا لازم است در اشعار بیشتر از امید و آرزوها گفته شود.

به گفته رئیس انجمن شعر و ادب استان یزد نسبت به چاپ کتاب تعجیل نشود و سعی کنید حتما از نظرات اساتید دیگر استفاده کنید و همکاری با رسانه‌ها بسیار مهم است و می‌توانید طراوت را با اشعار خود و در دیار خود جاری کنید.

در این گردهمایی که به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد و انجمن یادداشت نو و تعدادی از انجمن‌های شعر استان برگزار شد،  خوانش شعر توسط تعدادی از شعرای استان ، شاهنامه خوانی دختران نوجوان، سرودخوانی و مرثیه سرایی و همچنین تجلیل از ۴۰ شاعر برتر استان از دیگر برنامه‌های این گردهمایی بود.

۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۲۹
روابط عمومی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید